8. Hafta Bakır Bülteni

Yatırımcıların riskli varlıklardan çıkarak, güvenli varlıklara yöneldiği, hisse senedi ve emtia piyasalarında kuvvetli alımlar izlediğimiz, 2019 yılının en iyi haftası geride kaldı.ABD-Çin müzakerelerine dair umutlar ve merkez bankalarının ekonomiyi destekleyici politikalar izleyeceği beklentisi piyasaları destekledi. 3 büyük ABD endeksi üst üste dokuz haftayı primli kapatmış oldu.

Dolar ABD ile Çin’in ticaret gerilimini giderecek bir anlaşmaya varacağı beklentisiyle güçlenen risk iştahına paralel değer kaybetti. Geçtiğimiz haftayı 1,1341 seviyesinden kapatan euronun yönü için 7 Mart’ta gerçekleşecek ECB toplantısı izlenecek. Euro bölgesi beş yılın en büyük yavaşlamasıyla karşı karşıya kalırken, ECB yetkililerinin bu toplantıda büyüme ve enflasyon tahminlerini düşürmesi bekleniyor.

Çarşamba akşamı açıklanan FOMC tutanaklarında ABD ekonomisinin ve istihdam piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini belirten FED, bu yıl en azından bir faiz artırımı yapılacağına ilişkin beklentileri harekete geçirdi. ABD’de beklentilerin altında açıklanan makro veriler, FED’in faizleri sabit tutacağı yönündeki beklentileri teyit etti.

ABD-Çin görüşmelerinde izlenen iyimserliğin yanı sıra bakır, arz tarafındaki gelişmelerden de destek buldu. Temmuz 2018’den bu yana ilk kez $6400 seviyesinin üzerine çıkan ve Haziran 2018’den bu yana ilk kez 200 günlük ortalamasının üzerinde işlem gören LME bakır haftayı %4 primle $6477 seviyesinden kapattı.

Yeni haftaya ABD-Çin görüşmelerine ilişkin haber akışı ile başladık. Asya borsaları, Trump’ın Çin ile ticaret müzakerelerinde “önemli ilerleme” kaydedildiğini belirterek bu ülkeden ithal ürünlerden alınan gümrük vergisini yükseltme kararını ertelediğini söylemesinin ardından Çin hisse senedi piyasası öncülüğünde yükseldi. ABD endeksleri, ABD-Çin ticaret görüşmelerinin olumlu seyri ve gümrük vergilerle ilgili öteleme olacağı haberiyle artı alanda kapanış gerçekleştirdi. Hisse piyasaları birkaç yıldır faizleri düzenli olarak yükselten FED’in artık gevşek para politikasına daha sıcak bakmasından da destek buldu.
Trump, Pazar günü Twitter’da daha önce 1 Mart olarak belirlediği Çin ürünlerinden alınan gümrük vergisini artırma tarihini ötelediğini ifade etti. Trump görüşmelerde fikri mülkiyet, teknoloji transferi, tarım ürünleri, hizmetler ve kurlar konusunda ilerleme kaydettiklerini belirtti. Ancak Trump dün anlaşmanın “yakında olabileceğini ya da hiç olmayabileceğini” söyleyerek temkinli bir yaklaşım sergiledi.

LME Bakır dün Trump’ın açıklamalarının etkisiyle $6540 ile 4 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Ancak kar satışları ve yatırımcıların daha fazla haber beklemeleriyle $6500 seviyesi üzerinde tutunamayan bakır günü $6486 seviyesinden kapattı. Bu sabah $6449’a kadar gerileyen bakır %0.45 kayıpla $6458 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. $6441 desteğinin kırılması halinde $6389 seviyesi gündeme gelecek.

Yatırımcıların ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasına varıp varamayacaklarını görmek için beklemeleriyle Asya borsalarına bu sabah karışık seyir hakim. JP Morgan analistleri, yatırımcılara ticaret müzakereleri konusundaki beklentilerini biraz “sınırlama” çağrısında bulunarak, son tarihin uzatılmasının “öngörülen sonuç” olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı May’in Brexit son tarihi olan 29 Mart’ı ertelemeyi değerlendirdiğini bildiren Bloomberg haberin ardından sterlin dolar karşısında 1.3153’e kadar yükseldi. Sterlin %0.22 primle 1.3123 seviyesinden işlem görürken, euro 1.1357 seviyesinde yatay.

Makro veri tarafında ABD’de açıklanacak konut verileri, tüketici güven endeksi, fabrika siparişleri ve GSYİH verisi ile Çin’de açıklanacak NBS imalat PMI veri izlenecek. Ayrıca FED Başkanı Powell’ın, Salı ve Çarşamba günü para politikası üzerine konuşmaları takip edilecek.