7. Hafta Bakır Bülteni

Geçen hafta boyunca piyasalara. Beijing’de müzakere yürüten ABD ve Çin’in anlaşacağı beklentileri hakim oldu . Ticaret görüşmelerine dair iyimserliğin yanı sıra dünyanın başlıca merkez bankalarının enflasyonu yükseltmek amaçlı yürüttükleri politikaları sürdürecekleri beklentisi de risk iştahını arttırdı. ABD’li senatörlerin kamu hizmetlerinin tekrar kapatılmasını önleyecek sınır güvenlik fonu konusunda geçici bir anlaşmaya vardıkları haberleri de piyasaları
destekledi.

ABD borsaları Çin ile ABD’nin ticaret sorunlarına çözüm bulmak için yaptıkları görüşmelerden sonuç alınacağı beklentisiyle art arda sekizinci haftayı da yükselişle kapattı. LME bakır Çinli yatırımcıların uzun tatilinin ardından kar realizasyonuna yönelmesiyle geçtiğimiz haftaya kayıplarla başladı. Hafta başında $6085’e kadar gerileyen bakır, Çin-ABD görüşmelerindeki iyimserlikten bulduğu destekle haftayı $6224 seviyesinden %0.36 primle kapattı.

FED Başkanı Powell Missisipi’de yaptığı konuşmada son verilere göre Amerikan ekonomisinin durumunun iyi olduğunu ve durgunluk olasılığının hiç yüksek olmadığını belirtti. ABD’de perakende satışlar Aralık’ta %1.2 gerileyerek, Eylül 2009’dan bu yana en büyük düşüşü kaydederken, dünyanın en büyük ekonomisinin gücüne ilişkin yeni şüpheler uyandırdı. Dolar, zayıf verinin FED’in bu yıl faiz arttırmayacağı beklentilerini güçlendirmesi ile kazançlarını azaltsa da, küresel büyüme endişelerinin güvenli liman talebini desteklemesiyle haftayı primli kapattı. Euro, beklentilerin altında kalan AB sanayi üretimi verisinin etkisiyle geriledi. Çin’de PPI Ocak ayında %0.1 artış ile Eylül 2016’dan bu yana en düşük hızda artış gösterirken CPI ise %1.7 artış ile %1.9 olan beklentilerin ve önceki verinin altında kaldı.Asya piyasaları enflasyon verilerinin Çin’de deflasyonist baskıya dair endişeleri dile getirmesiyle kazançlarını azalttı.

Haftanın ilk işlem gününde ABD ve Kanada borsaları resmi tatil sebebiyle işlem görmedi. Avrupa borsalarındaki ılımlı kazanımlar yatırımcıların güvenini destekledi. ABD-Çin ticaret müzakerelerinde ilerleme kaydedileceği umutları ve başlıca merkez bankalarının ekonomiyi destekleyici politikalar izleyeceği beklentisiyle dün yükselen Asya piyasaları bu sabah küçük kayıplarla kapandı.

Ticaret görüşmelerine ilişkin sınırlı detay açıklanmasa da bu görüşmelerde ilerleme haberleri yatırımcıların iki ülkenin 1 Mart’a kadar bir uzlaşmaya varabileceklerine ilişkin iyimser olmalarını sağladı. ABD’nin Çin’den ithal 200 milyar dolar tutarındaki üründen aldığı gümrük vergisi 1 Mart’a kadar anlaşma sağlanamazsa % 10’dan %25’e yükselecek. Beyaz Saray, ABD ile Çin’in ticaret savaşını çözüme kavuşturmak için yapacakları yeni görüşmelerin bugün Washington’da
başlayacağını ve haftanın ilerleyen günlerinde daha üst düzey görüşmelerle devam edeceğini bildirdi.

Dolar ABD piyasalarının dün kapalı olması nedeniyle gösterdiği yatay seyre bu sabah da devam ediyor. Cuma günü 1.1231 ile 3 ayın dip seviyesini test eden euro, dün 1.311’e kadar yükseldikten sonra bugün 1.1295’ten işlem görmeye devam ediyor. Euro bölgesi beş yılın en büyük yavaşlamasıyla karşı karşıya kalırken, ECB yetkililerinin bu toplantıda büyüme ve enflasyon tahminlerini düşürmesi bekleniyor. ECB politika yapıcıları 7 Mart’ta bir araya gelecek. Yatırımcılar ABD’nin para politikası hakkındaki ipuçları için Çarşamba günü yayımlanacak Fed toplantı tutanaklarını izleyecekler. Tutanakların bu yıl faiz artırımı yapılıp yapılmayacağı ve Fed’in devasa bilançosunu ne kadar süre daha bu şekilde taşıyabileceği konusunda fikir vermesi bekleniyor.
LME bakır dün arz tarafında sıkışıklık yaşanacağı beklentilerinden ve Çin kredi büyümesinden destekle $6279’a kadar yükseldi. Endonezya’da büyük bir madenin ihracat izninin süresinin dolması ve Hindistan mahkemesinin Vedanta’nın yeniden açılmasının önüne engel koyması arz endişelerini arttırdı. Dün günü %0.6 primle kapatan LME bakır bu sabah $6260 seviyesinde yatay seyrediyor.

Makro veri tarafında Euro Bölgesinde açıklanacak imalat PMI ve enflasyon verileri ile ABD’de
açıklanacak dayanıklı mal siparişleri, öncü markit imalat PMI verisi ve ikinci el konut satışları
verisi takip edilecek.

Kaynak ERBAKIR