6. Hafta Bakır Bülteni

Geride bıraktığımız haftada Çin piyasalarının ve Asya’da birçok ülkenin kapalı olması nedeniyle piyasalar genelinde işlem hacimleri düşük seyretti.

Dolar, ABD-Çin ticaret görüşmelerinin seyrine ilişkin belirsizlikler ve küresel büyümenin yavaşladığı endişeleriyle güvenli liman varlıklara olan talebin artması sonucunda yükseldi.

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Hassett, ABD-Çin ticaret görüşmelerinde, Trump’ın 1 Mart son tarihine kadar anlaşmaya varmayı umduğunu belirtti. LME bakır, ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasında ilerleme kaydettiği düşüncesinin desteğiyle yükseldi. Düşük işlem hacimleri ile birlikte sert hareketler izlediğimiz bakır, Çarşamba günü $6289.5’e kadar yükseldi. $6300 seviyesini test edemeden dönen bakır, güçlü doların ve Trump’ın Perşembe günü 1 Mart tarihinden önce Xi Jinping ile görüşmeyi planlamadığını söylemesinin yaratığı endişe ile geriledi. LME bakır haftayı $6201.5 seviyesinden %0.98 primle kapattı.

ABD endeksleri beklentilerden iyi gelen şirket karları, FED duruşundaki güvercinlik ve resesyon kaygılarının hafiflemesiyle hafta başında yükseldi. 24 Aralık’ta başlayan yükseliş trendiyle birlikte %10 değer kazanan S&P 500 endeksi Perşembe ve Cuma günü soluklandı. S&P 500 endeksinde yer alan 259 şirket bilanço açıklarken ortalama HBK artışı bir önceki yıla göre 14,57% seviyesinde oldu

Avrupa Komisyonu Perşembe günü yayınladığı raporda, İtalya başta olmak üzere bölge ekonomilerinde büyüme hızının 2019 yılında ivme kaybedeceğine yer verdi. Euro beklentilerin altında kalan makro verilerin ve ECB’nin bu yıl destekleyici para politikasını sürdüreceği beklentilerinin etkisiyle %1 değer kaybetti.

BOE’nin Brexit sürecinin ekonomiye verdiği zarara dikkat çekmesi ve 2019 yılı için %1,7 olan büyüme beklentisi %1,2 seviyesine revize etmesi sterlin üzerinde baskıya neden oldu.

Küresel ekonomik büyüme hakkındaki endişeler ve ABD-Çin ticaret görüşmelerinin yön verdiği Asya borsaları haftaya primli başladı. Avrupa’da endeksler dün günü yükselişle sonlandırırken ABD endeksleri hükümetin tekrar kapanma ihtimali ile erken saatlerdeki kazançlarını geri vererek yatay kapandı.
ABD seansı sonrasında gelen ABD’li senatörlerin kamu hizmetlerinin tekrar kapatılmasını önleyecek sınır güvenlik fonu konusunda geçici bir anlaşmaya vardıkları haberleri bugün hisse senedi piyasalarını destekledi. S&P 500 endeks vadelisi %0.7 primle işlem görmeye devam ediyor.

Uzun tatilin ardından Çinli yatırımcıların geri dönmesiyle birlikte LME bakır yeni haftaya sert satışlar ile başladı. Dün günü %0.92 kayıpla kapatan LME Bakır bugün $6095 seviyesine kadar geriledi. %0.5 kayıpla $6110 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. $6080 seviyesi destek olarak izlenebilir.

Dolar ABD ile Çin arasında bu hafta yapılacak ticaret görüşmeleri ve küresel ekonomik büyüme hakkındaki endişelere paralel olarak dün kaydettiği kazanımları (%0.44) koruyor.

ABD ve Çinli yetkililer, dün Beijing’de başlayan yeni müzakere turlarının aylarca süren ticaret savaşını yatıştırmaya daha fazla yaklaştırmasını umduklarını belirttiler. Beijing ve Washington, 1 Mart son tarihine kadar bir anlaşmaya varmaya çalışıyor. Bu tarihe kadar anlaşmaya varılamazsa, ABD Çin’den ithal 200 milyar dolar değerinde ürüne yönelik gümrük vergisini %10’dan %25’e çıkarmayı planlıyor.

Haber akışı bakımından sönük bir hafta olması beklenirken yatırımcıların pozisyon almak için yeni bir katalizör beklediği görülüyor. Makro veri tarafında Euro Bölgesinde sanayi üretimi ve GSYİH, ABD’de enflasyon, perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri ile Çin’de açıklanacak ticaret ve enflasyon verileri izlenecek.

HABERLER

Afrika’nın en büyük üreticisi konumundaki Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin 2018 yılı bakır üretimi, bir önceki yıla oranla %12.9 artarak 1.2 milyon ton oldu.

Codelco’nun 2018 yılı bakır üretimi cevher niteliğindeki düşüş nedeniyle, 2017 yılına göre %1.9 gerileyerek 1.8 milyon tonda kaldı.

Dünyanın en büyük bakır madeni olan Şili’deki Escondida’nın 2018 yılı üretimi, 2017’ye oranla %34 artarak 1.24 milyon tona ulaştı. Bu büyük artışın sebebi, 2017 yılında 44 gün süren grevin etkisiyle üretimin düşük kalması.

Şili’nin 2018 yılı bakır üretimi, bir önceki yıla göre %6 artarak 5.83 milyon ton oldu.

The Kazakhmys Holding’in 2018 yılı bakır üretimi bir önceki yıla göre %2.2 artarak 238.858 tona ulaşırken şirket 2019 yılın için üretim hedefini ise 238.600 ton olarak açıkladı.

Rusya’nın 2018 yılı bakır ihracatı, bir önceki yıla göre %10.5 artarak 652.200 ton oldu.

Kaynak ERBAKIR