41HAFTA

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde Perşembe günü yeniden başlayan ABD-Çin ticaret görüşmeleri vardı. Ticaret görüşmeleri başlayana kadar olumsuz haber akışı nedeniyle hisse senedi piyasalarında satışlar izlendi. Ancak görüşmelere dair pozitif haberlerin gelmeye başlamasıyla haftanın son iki gününde piyasalar yönünü yukarı çevirdi.

Wall Street hafta başında ABD’nin bazı Çin teknoloji şirketlerini kara listeye aldığı ve kamu emeklilik fonlarındaki Çin hisselerine sınırlama getirilebileceği haberleriyle gerilemişti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşmede, Avrupa Birliği’nin Kuzey İrlanda’nın gümrük birliğinde kalmasında ısrarcı olması durumunda Brexit konusunda bir anlaşma sağlanmasının mümkün olmadığı şeklindeki açıklaması hafta başında  Avrupa endekslerine satış getirmişti.

ABD’nin Çin heyetinin başındaki başkan yardımcısı Liu’yu Beyaz Saray’da ağırlayacak olması ve Çin’in anlaşmaya varmak istediğini ifade etmesi  hafta sonuna doğru ABD endekslerine alım getirdi. Teknoloji hisselerinin yanı sıra finansallarda da primler göze çarparken, 3 büyük ABD endeksi  Perşembe gününü  %0.6 ve Cuma gününü %1 civarında primle kapattı. Veri takviminde, ABD eylül ayı TÜFE açıklamaları ise beklentilerin altında kaldı.

Euro/usd paritesi, ABD-Çin arası görüşmelerde bir nebze iyimserlik, Brexit’e dair daha olumlu açıklamalar ve Fed’in faiz indirim beklentilerinde artışın verdiği destek ile haftayı primli kapattı.

Avrupa’dan gelen iyimser yorumların Brexit’te anlaşma olması ihtimalini desteklemesiyle sterlin Perşembe günü dolar karşında %1.93 değer kazandı, haftayı %2.55 primle 1.2647 seviyesinden kapattı.

LME bakır ekonomik büyümeyi yavaşlatan, bakır talebini azaltan Çin-ABD ticaret savaşında anlaşmaya dair yeni umutlarla Perşembe günü %1.63 primle kapandı. Cuma günü de yükselişini sürdüren ve $5825 seviyesini test eden LME bakır haftayı %2.29 primle $5803 seviyesinden kapattı.

Bir haftalık tatilin ardından Salı günü yeniden açılan Çin endeksleri artan umutlarla haftayı primli kapattı.

FED Başkanı Powell geçen hafta yaptığı konuşmada FED’in para piyasalarını sakinleştirmek için gerekli müdahaleleri yapacağını ve kısa vadeli tahvil alımlarının devam edeceğini belirtti. Son FED toplantısına ait tutanaklar, üyelerin Amerikan ekonomisinde artan risklere karşı faiz indirimi hareketinin hangi seviyeye kadar gerçekleşebileceğini tartıştığını gösterdi. Üyelerin genel olarak ekonomik aşağı yönlü risklerinin arttığı konusunda aynı fikirde olduğu görülürken ticaret konusunun belirsizliği ve dünyanın geri kalanındaki ekonomik zayıflığın Amerikan ekonomisini olumsuz etkilediğine kanaat getirildi.

IMF’nin yeni başkanı Georgieva, küresel ekonominin “senkronize” şekilde yavaşladığı uyarısında bulundu. Georgieva, IMF araştırmalarının ticaret anlaşmazlıklarının küresel büyümeyi 2020’de %0.8 aşağı çekebileceğini gösterdiği açıklamasında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, Cuma günü Çin ile müzakere edilen ve ticaret savaşını sonlandıracak anlaşmanın ilk safhasının çerçevesini çizdi. Trump, Çin ürünlerinden alınacak ek gümrük vergisini askıya alırken, iki tarafın yetkilileri de uzlaşıya varılmadan önce yapılması gereken çok fazla işin olduğunu söylüyorlar. Tarım, para birimleri ve bazı yönleriyle fikri mülkiyet haklarını kapsayan ilk safha, ABD ile Çin arasında 15 aydır devam eden misilleme yarışını bitirmek için atılan şu ana kadarki en büyük adım olacak. İki ülkenin birbirlerinden ithal ürünlere getirdiği ek gümrük vergileri finansal piyasalarda çalkantıya yol açtığı gibi ekonomik büyümeyi de yavaşlattı. Cuma günü yapılan açıklamada ayrıntı verilmedi. Trump yazılı bir anlaşmanın sağlanmasının beş haftayı bulabileceğini söyledi.  Trump, gerçekleşeceğine inansa da bu süreçte anlaşmanın gerçekleşmeme olasılığından da bahsetti.

Yeni haftanın ilk işlem gününde ekonominin gündem maddesi ticaret savaşı olmaya devam etti.

Geçen hafta ABD ve Çin arasında anlaşma ihtimalinin güçlenmesiyle birlikte Cuma günü endekslerde hızlı yükseliş yaşanmıştı. Dün ise, Çin’in kısmi anlaşma öncesinde daha fazla görüşme yapmak istediğine yönelik haber akışı risk iştahında gerilemeye yol açtı. ABD’de 3 büyük endeks dün günü %0.1 civarında kayıplarla kapattı.

İngiltere’de parlamento dün yeniden göreve başladı. AB yetkililerinin Başbakan Johnson’ın planının anlaşmaya temel oluşturacak nitelikte olmadığını açıklamaları ise sürece dair belirsizliğin sürdüğünü gösteriyor.

Çin’de bu sabah açıklanan verilere göre %2.8’den %2.9’a yükselmesi beklenen Eylül ayı CPI %3.0 olurken -0.8’den -%1.2’ye gerilemesi beklenen PPI beklentiyi karşıladı. Çin endeksleri dünkü primli kapanışın ardından bugün ekside kapandı.

Çin’de dün açıklanan verilere göre ithalat Eylül ayında yıllık bazda %8,5 gerileme ile %6,0 düşüş beklentisinin altında gerçekleşirken, aynı dönemde ihracatta yıllık bazda düşüş %3,2 seviyesinde gerçekleşti.

LME bakır dün Çin’de açıklanan verilerin talebin zayıf olduğu olduğunu göstermesiyle $5742’ye kadar geriledi. Ancak ABD-Çin görüşmelerine dair umutların yeniden yeşermesiyle yön değiştiren bakır günü $5820 seviyesinden kapattı. LME bakır bugün ise $5774-$5820 bandında işlem görmeye devam ediyor.

Piyasalar bu hafta İngiltere ve Avrupa Birliği’nin Perşembe ve Cuma günü gerçekleşecek görüşmesini takip ediyor. Görüşmelerin sonunda İngiltere’nin anlaşmasız şekilde birlikten çıkmaya doğru yönelip yönelmediği netleşecek.

ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasında geçtiğimiz hafta ilk safhaya gelindiğinin açıklanması piyasayı rahatlatsa da, anlaşmanın detaylarının yetersizliği petrol fiyatlarındaki gerileme, Çin borsalarındaki düşüş ve güvenli liman yenin dolar karşısındaki kazanımlarıyla beraber iyimserliği sınırladı.

Cuma günü 1.1062 dolar ile üç haftanın zirvesini gören euro, dolar karşısında 1.1008’den işlem görmeye devam ediyor. Sterlin ise %0.433 primle 1.2652 seviyesinden işlem görüyor.

Makro veri açıklamaları açısından yoğun geçek haftada Çin’de endüstriyel üretim, perakende satışlar ve kentsel yatırımlar verileri; Euro Bölgesi’nde enflasyon ve sanayi üretimi; ABD’de ise perakende satışlar, sanayi üretimi ve konut verileri izlenecek.