39HAFTA

Euro bölgesinden gelen zayıf veriler resesyon endişelerini derinleştirerek küresel ekonominin yavaşladığına dair endişeleri arttırdı. Geçtiğimiz hafta başında Almanya’da açıklanan imalat PMI rakamının 41.4 ile Haziran 2009’dan bu yana en düşük seviyede açıklanması ve yeni ihracat siparişlerinin bir senedir daralma tarafında kalmaya devam etmesi Avrupa borsalarına ve Euro’ya satış olarak yansıdı.

ABD borsaları zayıf verilerin yanı sıra Trump’ın açıklamaları ve Trump hakkında soruşturma başlatılacağı haberleri ile yön buldu.

Çin’in kur manipülasyonu yaptığını belirten Trump, aynı zamanda fikri hak hırsızlığı yaptıklarını da sözlerine ekledi. Trump’ın sosyal medyaya dikkat çekerek denetim organlarının yakın zamanda bu sektörde incelemelerini arttırabileceğinin sinyalini vermesi teknoloji hisselerinde satışa sebep oldu.

Trump’ın 2020 seçiminde Demokrat Partili olası rakibi Joe Biden’ı delil olmadan lekelemek için dışarıdan yardım istediği haberlerinin ardından, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Trump’ın ulusal güvenliğe zarar verdiğini ve ABD anayasasını ihlal ettiğini söyleyerek, Trump hakkında resmi soruşturma başlatılacağını açıkladı. Çarşamba günü Trump’ın Çin ile yaklaşık 15 aydır sürmekte olan ticaret savaşını sona erdirebilecek bir anlaşmanın düşünülenden daha yakın bir zamanda olabileceği yönünde açıklama yapması endeksleri bir nebze toparladı. Ancak Cuma günü Trump yönetiminin Çinli şirketleri ABD borsalarından çıkarma olasılığı da dahil olmak üzere Beijing üzerine yeni finansal baskı taktikleri değerlendirdiği haberlerinin ardından 3 büyük ABD endeksi Cuma günü %0.26-%1.13 değer kaybetti

Dolar endeksi Trump’ın ABD-Çin ticaret savaşı ile ilgili pozitif açıklamalarından destek bularak Çarşamba günü  %0.71 primle Mart ayından bu yana sert yükselişini kaydetti.

Sterlin, Boris Johnson’ın parlamentonun 5 hafta kapalı kalması önerisinin Yüksek mahkeme tarafından reddedilmesinin ardından geriledi.

LME bakır Çin talebine dair artan endişelere ve güçlü dolara rağmen $5711-$5815 bandında dalgalandığı haftayı  $5762 seviyesinden yatay/artıda kapattı.

Çin piyasaları 1-7 Ekim tarihlerinde National Day nedeniyle kapalı olacak.Yatırımcıların pozisyon kapatmaya yönelmesiyle dün Çin endekslerine satışlar hakim oldu.

Çin’de resmi imalat PMI verisi 49.8 ile önceki verinin ve beklentinin (49.5) üzerinde açıklanırken, Caixin imalat PMI verisi de 50.2 beklentinin üzerinde 51.4 olarak açıklandı. LME bakır dün pozitif Çin verilerinin desteği ile erken saatlerde yükselse de doların değer kazanmasıyla birlikte günü %0.89 kayıpla kapattı. Dolarda devam eden yükselişin yanı sıra Çin talebine dair endişelerin baskısında kalan LME bakır, Çin tatili nedeniyle zayıf seyreden işlem hacminin de etkisiyle bugün $5630’a kadar gerileyerek Ekim ayına zayıf bir başlangıç yaptı.

Çin ve ABD’nin gelecek hafta Washington’da üst düzey ticaret müzakerelerine yeniden başlamaları bekleniyor. Bazı analistler ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin ABD ekonomisinin seçim yılında resesyona girmesini önlemek için çaba göstereceği göz önüne alındığında, bu yılın sonuna kadar geçici bir anlaşmaya varılabileceğini söylüyorlar.

Geçen haftayı, ABD’nin Çin’e olan portföy yatırımlarını sınırlandırabileceği haberinin etkisiyle kayıpla sonlandıran Amerikan hisse senedi endeksleri, dün bu haberin kısmen yalanlanmasıyla günü artıda kapattı.

Euro, zayıf gelen Almanya enflasyon verisinin etkisiyle dün dolar karşısında %0.37 değer kaybettikten sonra bugün 1.0895’te yatay seyrediyor.

Makro veri açıklamaları açısından yoğun geçecek haftada Euro Bölgesi ve ABD’de açıklanacak imalat ve hizmet PMI verilerinin yanı sıra Cuma günü ABD’de açıklanacak istihdam verilerini izleyeceğiz.