38HAFTA

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine yapılan saldırı, zayıf Çin verileri ve Fed toplantısı vardı.

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine 14 Eylül’de yapılan saldırının arz endişelerini artırmasının ardından geride bıraktığımız haftada yükseldi. Petrol fiyatları saldırılara tepki olarak 16 Eylül’de gün içi işlemlerde yaklaşık %20 yükselerek yaklaşık 30 yılın en büyük artışını kaydettikten sonra günü %15 artıda kapatmıştı. Suudi petrol tesisinin yakın zamanda kaybedilen kapasitenin %70’ini geri kazanacağı haberiyle petrol kazançlarını azaltarak haftayı %6 primle kapattı.

Fed 18 Eylül’de sonlanan toplantısında 25 baz puan ile tahminlere paralel faiz indirim kararı aldı, faizi 1.75-2.00 aralığına çekti. Ancak faizlerin daha düşürülmesi için gereken eşiği yükselttiğinin sinyalini verdi. ABD ekonomik görünümünü “iyi” olarak nitelendiren Fed Başkanı Powell, faiz indiriminin, zayıf küresel büyüme ve yeniden canlanan ticaret gerilimi de dahil olmak üzere “süregelen risklere karşı sigorta sağlamak için” yapıldığını söyledi. Fed Temmuz ayında politika faizini 10 yılı aşkın bir aradan sonra 25 baz puan düşürerek %2-2.25’e indirmişti; ilgili adım Fed’in bu yılki ikinci faiz indirimi oldu. ABD işgücü piyasasının güçlü olduğuna ve enflasyonun Fed’in yıllık %2 hedefine geri dönmesinin muhtemel olduğuna dikkat çekti. Powell, “Yüksek oranda veriye bağlı olacağız… Önceden belirlenmiş yolda gitmiyoruz, toplantı yaparak kararları toplayacağız “dedi. Powell, Fed’in “Yeterli gördüğü noktada” faiz indirimini bırakacağını ekledi.

Piyasa beklentisinden daha şahin olan açıklamalar ABD dolarına değer kazandırdı. Euro, Almanya’da beklentilerden iyi gelen ZEW endeksinin desteğiyle dolar karşısında 1.1091 seviyesine kadar yükselse de Fed açıklamaları sonrası güçlenen doların baskısıyla haftayı 1.1017 seviyesinden kapattı. Japonya Merkez Bankası geçen hafta toplantısında para politikasında değişikliğe gitmedi ancak Ekim toplantısında gevşemeye gidebileceği sinyalini verdi. BoE, beklentilere paralel olarak faizlerde oybirliğiyle herhangi bir değişikliğe gitmedi.

Çin’de sanayi üretimi ve perakende satış verilerinin beklentiden daha zayıf gelmesi global yavaşlamaya işaret etti. LME metalleri Çin’de açıklanan zayıf verilerin talebe dair endişeleri arttırmasıyla haftaya sert kayıplarla başladı.

ABD ve Çin arasında temsilci seviyesindeki görüşmeler Perşembe günü başladı. 14 aydır devam eden ticaret anlaşmazlığı küresel büyümeyi baskılarken bakır talebini de geriletti. FED’in şahin açıklamaları sonrası güçlenen dolar, bakırın üzerindeki baskıyı arttırdı. PBOC şirketlerin borçlanma maliyetini düşürmek ve ABD ile ticaret savaşından zarar görerek yavaşlayan ekonomiye destek olmak için yeni 1 yıllık temel kredi faizini (LPR) art arda ikinci ayda indirerek %4.20’ye düşürdü.

LME bakır Cuma günü Çin faiz indirimi haberinin ve ABD’de 17 ayın zirvesinde açıklanan 2.el konut satışları verisinin desteği ile bir miktar toparlanarak $5841’e kadar yükselse de  Trump’ın açıklamaları sonrası gerileyerek haftayı $5755 seviyesinden kapattı. ABD Başkanı Trump, yaklaşan 2020 seçimlerini işaret ederek seçim öncesinde Çin ile anlaşma yapmak istemediğini belirtti. ABD’de endeksler teknoloji hisseleri öncülüğünde geriledi.

Yeni haftanın ilk işlem gününde Avrupa hisse senedi piyasaları hizmet ve imalat PMI verilerinin beklentinin altında ve genelde daralma bölgesinde açıklanmasıyla günü sert satışlarla sonlandırdı. Dün güne 1.1020 seviyesinden başlayan eur/usd paritesi Avrupa’da açıklanan veriler sonrası sert satışlarla karşılaştı. Almanya’da imalat PMI rakamının 41.4 ile Haziran 2009’dan bu yana en düşük seviyeye gerilerken yeni ihracat siparişleri bir senedir daralma tarafında kalmaya devam etti. Tetiklenen satışlarla 1.0964’e kadar gerileyen parite günü 1.0991’den kapattıktan sonra bugün 1.10 seviyesi etrafında işlem görüyor.

ABD endeksleri ise günü Dow Jones hariç yatay ekside kapandı. Asya piyasaları ve ABD endeks vadelileri, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in ABD-Çin ticaret görüşmelerinin iki hafta içinde yeniden başlayacağını açıklamasının ardından bu sabah yükseldi. Ancak yavaşlayan küresel büyümeye dair endişeler riskli varlıklara olan talebi baskılamaya devam ediyor.

Euro bölgesinden gelen zayıf imalat ve hizmetler PMI verilerinin resesyon endişelerini derinleştirmesi ve ekonomiye daha fazla destek verilmesi gerektiğini ortaya koymasıyla küresel ekonominin yavaşladığına dair endişeler finansal piyasalar için odak noktası olmaya devam ediyor.

LME bakır dün ticaret savaşı endişeleriyle $5718 ile iki buçuk haftanın en düşük seviyesini test etse de yeniden başlayacak görüşmelerin umuduyla günü $5794 seviyesinden kapattı. Bakır bugün ise $5780-$5815 dar bandında işlem görüyor.

Haftanın geri kalanında ekonomik verilerden ziyade FED üyelerinin konuşmaları önemli olacak. FED vadelileri Ekim toplantısında olası bir faiz indirimini %50 ile fiyatlarken toplantıda oy hakkı olan 6 üyenin bu hafta içerisinde yapacağı konuşmalar bu oranda değişikliğe neden olabilir.

Makro veri tarafında ABD’de GSYİH, konut verileri ve dayanıklı mal siparişleri izlenecek.