37HAFTA

Geride bıraktığımız haftada piyasaların gündeminde ECB toplantısı vardı. Hafta başında riskten kaçış eğilimi hakim olsa da Çin ve ABD’den gelen pozitif adımların yanı sıra ECB’nin güvercin adımları hafta sonuna doğru riskli varlıklarda alıma sebep oldu.

Haftaya Çin’de üretici fiyatlarının üç yılın en sert düşüşünü kaydettiğini gösteren verinin ardından kayıplarla başlayan Çin endeksleri ve LME bakır, artan risk iştahı ile haftalık bazda pozitif kapanış gerçekleştirdi. Çin’de üretici fiyatları endeksi ülke içinde ve dışında azalan talebin işletmeleri fiyatları düşürmeye zorlamasıyla, Ağustos’ta %0.8 gerileyerek Ağustos 2016’dan bu yana en sert düşüşü kaydetti.

İngiltere’de parlamentonun AB’den anlaşmasız çıkışın önünü kesmesi Sterlin’de yükselişi destekledi. Sterlin Eylül ayının ilk haftasında test ettiği 1.1957 seviyesinin ardından toparlanarak haftayı 1.25 seviyesinden %1.78 primle kapattı.

Yatırımcılar ECB ve FED’in de aralarında bulunduğu başlıca merkez bankaları para politikası toplantıları öncesinde tahvil piyasalarındaki pozisyonlarını kapattılar. Büyük ekonomilerin tahvil getirileri yükseliş kaydetti.

SouthChina Morning Post’un Çin’in ABD’den daha fazla tarım ürünü almaya hazır olduğu haberinin ardından hisse senedi piyasalarında toparlanma başladı. Çin Komünist Partisi’nin yayın organlarından Global Times, ABD ile ticaret savaşının olumsuz etkilerini hafifletmek isteyen Beijing’in yeni bazı önlemler açıklayacağını bildirdi. Çin, Çarşamba günü ABD’den ithal 16 ürünü ek gümrük vergilerinden muaf tutacağını açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump ise ABD’nin “iyi niyet göstergesi olarak” Çin’den ithal 250 milyar dolar değerinde ürüne yönelik %25 gümrük vergisinin %30’a çıkarılmasını 1 Ekim’den 15 Ekim’e kadar ertelemeyi kabul ettiğini belirtti.

ABD ve Çin’in ticaret geriliminde yatışmaya yönelik bu adımları piyasa genelindeki risk iştahını destekledi. ABD ve Çin endekslerinde hafta başındaki kayıplarının ardından güçlü alımlar izlendi. LME bakır Çin-ABD ilişkilerindeki pozitif adımların etkisiyle $5980 ile Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeyi test etti.  Haftayı $5966 seviyesinden  %2.37 primle kapattı.

ECB Perşembe günü sonlanan toplantısında mevduat oranını -0,40% seviyesinden -0,50% seviyesine indirirken gösterge faiz oranını %0 seviyesinde bıraktı.  Ayrıca parasal genişlemeye yeniden başlayarak Kasım ayından itibaren ayda 20 milyar Euro varlık alacağını ve gerektiği sürece devam edeceğini açıkladı. Varlık alımlarının faiz artışından hemen önce bitirileceğine vurgu yapılırken gerektiği durumda miktarın arttırılacağı belirtildi. ECB  2019 yılı için büyüme tahminini %1.2’den %1.1’e, 2020 yılı için %1.4 seviyesinden %1.2 seviyesine çekti. Kararın ardından EURUSD paritesi Cuma günü 1.1109’a kadar yükseldi.

18 Eylül’de açıklanacak FED faiz kararını bekleyen global piyasalar zayıf Çin veri seti ve artan jeopolitik endişeler nedeniyle haftaya satışlarla başladı. Çin’de beklentilerin altında açıklanan kentsel yatırımlar, endüstriyel üretim ve perakende satışlar veri setinin ardından Çin İstatistik Bürosu, ülkenin dış belirsizliklerden dolayı aşağı yönlü artan baskılarla karşı karşıya olduğunu belirterek dünyanın en büyük ikinci ekonomisine ilişkin belirsizliklerine dikkat çekti.

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine Cumartesi günü yapılan saldırının arz endişelerini arttırdı. Dünya petrol üretiminin %5’inin durmasına yol açan saldırının ardından yaklaşık %20 ile 30 yılın en büyük artışını kaydeden petrol fiyatları; Trump’ın petrol piyasasında arz istikrarının sağlanması için ABD’nin acil durum rezervlerinin kullanılmasına izin vermesinin ardından zirve seviyelerinden gerileyerek %15 artıda kapandı. ABD’li yetkililer saldırıdan İran’ı sorumlu tuttu.

Bu olayla birlikte jeopolitik risklerin fiyatlanması piyasaya satış getirdi. Enerji sektörü hisselerindeki yükselişe rağmen ABD  endeksleri günü ekside tamamladı. Beklentiden daha zayıf gelen Çin verileri de global yavaşlamaya işaret etti ve negatif fiyatlamalara destek oldu.

LME bakır Çin’de açıklanan zayıf verilerin talebe dair endişeleri arttırmasıyla dün günü %1.81 kayıpla $5857 seviyesinden kapattı. Pekin’in gösterge faiz oranlarında değişikliğe gitmemesinin ardından Çin endekslerine bu sabah satışlar hakim oldu. LME bakır  Çin piyasalarındaki %1.5’lik kayıpların yanı sıra ABD ve Çin’in ticaret müzakere heyetlerinin Perşembe gününden itibaren Washington’da bir araya geleceğini görüşmeler öncesindeki endişelerle $5790’a kadar geriledi, $5800 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası toplantısı sonrası 1.11 seviyesi üzerine yükselen eur/usd yeni haftaya 1.1075 bölgesinde başladı. Yatırımcıların güvenli varlıklara yönelmesiyle dolar değer kazanırken euro/usd paritesi dün günü 1.10 seviyesinden kapattıktan sonra bugün %0.2 primle 1.1025’ten işlem görüyor.

Piyasaların gözü kulağı ise yarın TSİ 21:00’de açıklanacak FED faiz kararında. Makro veri tarafında ise ABD’de sanayi üretimi ve konut verileri, Euro Bölgesi’nde ise enflasyon izlenecek.