35Hafta

Çin’in 23 Ağustos’ta ABD’den ithal 75 milyar dolar tutarındaki ürüne ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının hemen ardından Trump’ın Çin’den ithal 550 milyar dolar değerinde ürüne yönelik %5 ek gümrük vergisi açıklamasıyla Wall Street keskin düşüş kaydetmişti. Ancak geride bıraktığımız haftada Trump’ın Çin-ABD ticaret anlaşmazlığını ilişkin yapıcı yorumlarının etkisiyle ABD endeksleri yükseliş kaydetti. İngiltere’de muhalefetin anlaşmalı ayrılık için çalışacak olması da risk iştahını destekledi.

Geçtiğimiz hafta başında Nisan 2013’ten bu yana en yüksek seviyeyi test eden altın, haftanın geri kalanında değer kaybederek riskten kaçınmanın azaldığına dair geçici bir işaret verse de ABD Hazine tahvili getiri eğrisinin tersine dönmesi, bazı yatırımcıların hâlâ ekonomik büyüme konusunda endişe taşıdığını gösterdi.

ABD ile Çin arasında iki yıldır devam eden ticaret anlaşmazlığı küresel ekonomiye giderek daha fazla zarar vererek politika yapıcıları ekonomik büyümeyi canlandırmak için faiz indirimleri ve yeni destek tedbirleri ile karşılık vermeye zorluyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan ancak büyüme hızı azalan Çin, otomobil alımlarındaki kısıtlamaların kaldırılması da dahil olmak üzere tüketimi artıracak muhtemel tedbirler açıkladı.

Euro Bölgesi enflasyonu ECB’nin %2 beklentisinin oldukça altında %1 seviyesinde açıklandı. Zayıf kalmaya devam eden enflasyon yeni bir parasal genişleme beklentilerini destekledi. Enflasyon verisi ve ay sonu işlemlerinin de etkisiyle euro/usd paritesi Cuma günü 1.0961’e kadar geriledi.

ABD-Çin ticaret geriliminin şimdilik yatışabileceğine dair işaretlerin yatırımcı güvenini desteklemesiyle küresel borsalara paralel olarak yükselmeye çalışan LME bakır güçlü doların baskısı altında kaldı.

Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarının beklentilerin üzerinde düşüş kaydettiğini gösteren raporunun ardından yükseldi.

Eylül ayının ilk işlem gününde ABD piyasaları kapalıydı. Sabah saatlerinde Çin tarafında imalat PMI verisi beklentilerin üzerinde 50.4 olarak açıklanmasının desteği ile Çin endeksleri dün primli kapandı.

Brexit tarihi yaklaşırken Parlamento’da anlaşmasız Brexit’in önlenmesi adına yasa çıkarmaya çalışılacak ve sürenin bir kere daha Ocak sonuna kadar uzatılması gündemde. Avrupa hisse senedi piyasalarında dün genel olarak alıcılı bir seyir vardı.

1 Eylül itibari ile Çin ürünlerine getirilen ek verginin devreye girmesiyle ticaret savaşları geriliminin artacağı endişesi devam ediyor. ABD, Trump’ın kararıyla Çin’den ithal ayakkabı, akıllı saat ve televizyon da dahil olmak üzere 125 milyar dolar değerindeki çeşitli üründen dün itibarıyla %15 ek gümrük vergisi almaya başladı. Çin ise ham ABD petrolü dahil bazı ürünlere yeni gümrük vergileri getirmişti. Trump iki tarafın bu ayın ilerleyen günlerinde bir araya gelebileceğini belirtmesine rağmen gerilimler yatışma işareti göstermiyor. Çin uyguladığı gümrük vergileri nedeniyle ABD aleyhinde Dünya Ticaret Örgütü nezdinde dava açtıklarını açıkladı.

Asya piyasaları ABD-Çin ticaret gerilimleri nedeniyle bu sabah ekside kapandı.

Sterlin İngiltere Başbakanı Jonhson’ın parlamenterleri Brexit konusunda elini bağlamaları durumunda seçime gideceği konusunda uyarmasıyla bu sabah 1.1957 ile Ekim 2016’dan bu yana en düşük seviyeyi test etti.

AB’den gelen zayıf ekonomik verilerin ECB’nin gelecek haftaki toplantısında para politikasını gevşeteceğine dair beklentileri vurgulamasıyla euro bu sabah 1.0924 ile Mayıs 2017’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Euro ve sterlindeki değer kaybı nedeniyle dolar endeksi %0.38 primle 99.291 seviyesinden işlem görüyor.

LME bakır ticaret geriliminin global talebi zayıflattığı endişesinin yanı sıra güçlü doların baskısıyla bugün $5518 ile Mayıs 2017’den bu yana en düşük seviyeyi test etti. $5550 psikolojik desteğinin etrafında işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri açıklamaları açısından yoğun geçecek haftada bugün ABD ISM, Perşembe günü ADP ve Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri takip edilecek. Piyasada ayrıca 12 Eylül’de ECB ve 18 Eylül’de sonlanacak FOMC toplantıları bekleniyor.