34Hafta

Geride bıraktığımız hafta Çin Merkez Bankası’nın şirketler için borçlanma maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olmak ve ABD ile ticaret savaşı nedeniyle yavaşlayan ekonomiyi desteklemek için gösterge faiz reformları açıklaması ve Almanya’da hükümetin olası bir ekonomik krizde hükümetin 50 milyar Euro tutarında harcama yapabileceği ifadesi piyasalara alım getirdi. Riskli varlıklar, talebin tahvil ve altın gibi güvenli limanlardan kendilerine yönelmesiyle değer kazandı.Salı günü ABD Başkanı Trump ve Dışişleri Bakanı Pompeo tarafından ardı ardına gelen Çin ile ticaret görüşmeleri açıklamaları piyasaları hareketlendirdi. Pompeo, Huawei dışındaki Çin şirketlerinin de Ulusal Güvenlik riski teşkil ettiğini belirterek önümüzdeki 10 gün içerisinde ticaret görüşmelerinin devam etmesini beklediğini iletirken, Trump ise ticaret görüşmelerinde bir anlaşmaya hazır olmadığını ama Çin’in anlaşma istediğinde olduğunu ifade etti.Perşembe günü ise Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow ABD ve Çin’li müzakerecilerin “çok yapıcı” bir telekonferans düzenlediklerini ve Trump yönetiminin Eylül ayında tekrar görüşme planladığını açıkladı.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü Jackson Hole’de konuşma yaptığı konuşmada ABD ekonomisinin “iyi bir konumda” olduğunu belirterek, merkez bankasının ekonominin büyüme çizgisini korumak için “uygun şekilde” adım atacağını söyledi ve bir sonraki toplantıda faiz indirip indirmeyeceğine yönelik ipucu vermedi.

Ayrıca haftanın son gününde Çin’in, ABD’den ithal 75 milyar dolar tutarındaki ürünlerden %5 ile %10 arasında ek gümrük vergisi alacağını açıklaması ile gerilimin yükselmesi, yatırımcıların güvenli liman tercihleri ile sonuçlandı.

Hafta içinde, önceki hafta kapanışına göre pozitif seyrini koruyan ABD’nin 3 büyük endeksi Cuma günü artan gerilim sebebi ile haftayı negatif kapattı. LME bakır ise yatay eksi seyrettiği haftayı Cuma gününde %1’den fazla değer kaybı ile $5635 seviyesinden sonlandırdı.

Yeni hafta Çin’in Cuma günü ABD’den ithal 75 milyar dolar tutarındaki ürüne ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının hemen ardından Trump’ın Çin’den ithal 550 milyar dolar değerinde ürüne yönelik %5 ek gümrük vergisi açıklaması sebebi ile küresel ekonomideki güvenin sarsılması ve yatırımcıların küresel riskten kaçış eğilimi ile başladı.

Altın fiyatları, ABD ve Çin’in ithal ürünlere getirdikleri misilleme gümrük vergilerinin küresel hisse senetlerini aşağı çekmesi ve güvenli liman varlıklara olan talebi canlandırmasıyla altı yılın yeni zirvesini gördü. Dün altının spot piyasadaki ons fiyatı 1,554.56 dolar ile Nisan 2013’den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra bugün 1,530.40 dolar seviyesinde bulunuyor.

Pazartesi günü Donald Trump’ın Çin’le ticaret anlaşması olasılığını dile getirmesi ve Beijing’in anlaşmaya varma isteğinde samimi olduğuna inandığını söylemesi de piyasalarda iyimser bir hava oluşmasını sağladı.

Trump ayrıca G7 zirvesinin verimli geçtiğini, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile AB ticaret anlaşmasını ele aldıklarını belirtti.

Haftaya kayıpla başlayan Shanghai Composite Endeksi ilk işlem gününde %1.17, CSI300 ise %1.44 değer kaybetti. Salı günü ise Trump tarafından gelen ılımlı açıklamalar ile kayıplarını geri aldı.

Dolar endeksi dün günü %0.45 primle kapattıktan sonra bugün %0.19 kayıp ile 97.895 seviyesinde; Euro ise Dolar karşısında 1.11 ile yatay.

Trump’ın açıklamaları ile destek bulan LME bakır, Pazartesi günü LME tatilinden sonra haftaya %0.22 primli olarak başladı. Daha sonra Çin’in tüketimi destekleyici önlemler açıklaması ile $5681 seviyelerinde %0.83 primli işlem görmeye devam ediyor.

Bu hafta makro veri tarafında ABD’de GSYİH büyüme oranı, kişisel gelir ve harcamalar verileri ile Chicago PMI; Euro bölgesinde TÜFE ve işsizlik verileri ve Çin tarafında (Cumartesi) NBS imalat PMI verileri takip edilecek.