33Hafta

Geçtiğimiz hafta global ekonomik büyümeye dair endişeler ve ticaret savaşları piyasaları etkileyen en önemli dinamikler olarak şekillenirken, Wall Street’e satışlar hakim oldu. Her ne kadar Trump’ın uygulamaya koymayı planladığı ek gümrük vergileri erteleyeceğine yönelik tweet’i ve Amerika’da güçlü gelen perakende satış verisi moralleri bir miktar yükseltse de, haftanın sonunda endekslerin ekside kapanmasına engel olamadı.Euro/Usd paritesi güçlü doların yanı sıra zayıf Almanya verilerinin etkisiyle geride bıraktığımız haftayı %1’e yakın kayıpla kapattı. Almanya ve Çin’den gelen zayıf ekonomik veriler resesyon kaygılarını tetikledi. Aslında bu ortamda zayıf gelen ekonomik veriler merkez bankalarını genişlemeci politikalara iteceği için yatırımcılar tarafından olumlu karşılansa da getiri eğrisindeki dönüşle resesyon kaygılarının artması zayıf veri ile beraber satışlara neden oldu.Zayıf Çin verileri ve resesyon endişeleri ile $5709’a kadar gerileyen LME bakır haftayı $5755 seviyesinden %0.21 kayıpla kapattı.

Yeni haftanın ilk işlem gününde piyasalarda risk iştahında artış gözlendi. Hafta sonu Çin Merkez Bankası’ndan gelen faiz reformu ile şirketler için borçlanma maliyetlerinin düşürülmesinin hedeflendiği açıklaması, hem de Almanya maliye bakanının olası bir ekonomik krizde hükümetin 50 milyar Euro tutarında harcama yapabileceği ifadesi ve ABD’de Huawei’ye uygulanacak yaptırımların ertelendiği haberi piyasalara alım getirdi.

Ekonomiye destek verileceğine dair beklentilerle riskli varlıklar, talebin tahvil ve altın gibi güvenli limanlardan kendilerine yönelmesiyle değer kazandı.

ABD’de 3 büyük endeks dün günü %0.96-%1.35 primlerle kapattı. Dax, FTSE 100 ve CAC40 ise %1’in üzerinde primlerle kapandı. Asya borsaları başlıca ekonomilerde destek beklentilerinin küresel resesyonla ilgili endişeleri hafifletmesiyle dünkü sert kazanımlarının ardından bugün yatay/ekside kapandı. Çin Merkez Bankası’nın faizlerin belirlenme mekanizmasında yaptığı değişiklikler kapsamında ilk temel kredi faizini (LPR) daha önce açıkladığı seviyenin hafif altında belirlemesi Çin endekslerini baskıladı.

Piyasaların dikkati Fed’in son toplantısına ilişkin Çarşamba günü yayınlayacağı tutanaklarda olacak. Ayrıca piyasalarda, piyasa yapıcıların büyümeyi canlandırmak amacıyla atacakları yeni adımlara ilişkin ipuçları için Fed’in bu hafta yapacağı Jackson Hole toplantısı ve G7 zirvesi (24-26 Ağustos) bekleniyor.

Washington Post gazetesi, üst düzey Beyaz Saray yetkililerinin ekonomiyi canlandırmak için maaşlardan kesilen vergide geçici indirimi değerlendirdiklerini bildirdi. Trump Twitter’da yaptığı açıklamada “Fed faizi, oldukça kısa bir süre içinde en az 100 baz puan düşürülmeli ve bununla birlikte belki de bir miktar parasal gevşemeye de gidilmeli” dedi.

Dolar endeksi dün günü %0.2 primle kapattıktan sonra bugün 98.395 seviyesinde yatay; Euro ise Dolar karşısında 1.1080 ile yatay.

PBOC’nin borçlanma maliyetlerini düşürmeye yardımcı olmak için attığı adımdan destek bulan LME bakır dün $5819’a kadar yükselse de günü %0.25 primle $5769 seviyesinden kapattı.

Bugün ise Çin’de talebe dair artan endişelerin baskısıyla gerileyen LME bakır $5725 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Bugün Home Depot bilanço açıklayacak. Haftanın geri kalanında ikinci el konut satışları, Markit imalat ve hizmet PMI verileri, yeni konut satışları ile FED toplantı tutanakları ve Cuma günü Powell’ın Jackson Hole konuşması odak noktası olacak.