29 Hafta Bakır Bülteni

Trump’ın Çin mallarına ilave gümrük vergisi getirilebileceği yorumları hafta başında riskli varlıklarda bir miktar gerilemeye neden oldu. Ancak FED Başkanı Powell’ın artan belirsizlik ortamında FED’in gereken aksiyonları alacağı ifadesini yinelemesi ise hafta sonuna doğru riskli varlıkları destekledi.

Trump, ABD’nin Çin’le ticaret anlaşması yapmak için hala çok yolu olduğunu ancak gerekirse Çin’den ithal 325 milyar dolar değerinde ürüne daha gümrük vergisi getirebileceğini söyledi.

New York Fed başkanı Williams’ın faizlerin bu ayın ilerleyen günlerinde düşürüleceği beklentilerini kuvvetlendiren açıklamaları hafta sonuna doğru, riskli varlıklara yönelik talebi arttırdı. Williams ekonomiye güçlü teşvik vermeden önce daha kötünün olmasını beklememek gerekir dedi. Williams’ın açıklamaları para politikası konusunda hızlı adım lehine güçlü gerekçe olarak okundu.

Açıklamalar FED’in 30-31 Temmuz tarihlerinde yapacağı toplantıda 25 baz puan yerine 50 baz puan faiz indirimi olabileceğine dair beklentileri kuvvetlendirdi.

İran’ın ABD’ye yaptırımların kaldırılması halinde nükleer programı inceleme izni vereceği yönünde anlaşma sunması dün günün jeopolitik gelişmesi olarak öne çıktı.

ABD endeksleri beklentilerin altında kalan bilanço açıklamalarının etkisiyle ekside kapandı.

Piyasa Temmuz FED toplantısında faiz indirim ihtimalini %100 ile fiyatlamaya devam ediyor. Sterlin Brexit endişeleri ile geride bıraktığımız hafta da gerilemeye devam etti. ECB ve FED’den gelen açıklamalar ile yön bulmaya çalışan ve hafta boyunca volatil bir seyir izleyen euro/usd paritesi haftayı 1.1220’den %0.43 kayıpla kapattı.

Hafta başında zayıf seyir izleyen LME bakır, hafta sonuna doğru, spot talebin artması ve risk iştahının artması ile Cuma günü $6170.5 ile 10 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyeyi test etti.

ABD endeksleri dün teknoloji hisseleri öncülüğünde primli kapanırken, yoğun bir şekilde devam eden bilanço dönemi izleniyor. Morgan Stanley’nin Apple hisse senedi hedef fiyatını yükseltmesinin ardında Apple hisseleri hızlı yükseliş kaydetti.Haftanın önemli bilanço açıklamaları arasında Amazon.com, Alphabet, Unilever, Caterpillar, Coca-Cola, McDonald’s ve Boeing yer alıyor.

İran’ın Basra Körfezi’nde İngiliz tankerini alıkoymasının ardından, bölgedeki arzın sekteye uğrayabileceği spekülasyonu petrol fiyatlarını yükseltti.

Asya borsaları bu sabah, ECB’nin Perşembe günü gerçekleşecek toplantısında, FED’in ise gelecek hafta faiz indireceği beklentisinden destek buldu.

Vadeli işlem kontratları ECB’nin mevduat faizini %43 olasılıkla 10 baz puan indireceğini fiyatlarken, ekonomistler ECB’nin faizlerde bu hafta değişiklik yapmayacağını ancak Eylül’de indirim sinyali vereceğini tahmin ediyorlar. Sterlin İngiltere’de muhafazakar partinin yeni parti başkanı ve başbakan olarak AB’den ayrılma yanlısı Boris Johnson’ı seçeceği endişesiyle art arda üçüncü seansta da değer yitirdi. Euro, ECB’den faiz indirimi (sinyali) geleceği beklentileri ile dün %0.12 geriledikten sonra bugün %0.24 kayıpla 1.1180’den işlem görüyor. Euro ve sterlindeki kayıplar nedeniyle dolar endeksi bugün  %0.23 primli seyrediyor.

Cuma günü NY FED başkanının 50 baz puanlık indirime işaret etmesiyle LME bakır $6170.5 seviyesine kadar yükselse de $6070 teknik seviyesinin üzerinde kalmayı başaramadı. LME bakır güçlü doların baskısı, global ekonomik büyüme ve talebe dair devam eden belirsizliklerin etkisiyle dün %0.95 geriledi. Faiz indirim beklentisinin piyasada büyük oranda fiyatlanması bakır, primlerini koruyamıyor. $5980 desteği sabah saatlerinde (min $5983)  test edildi. Bu seviyenin altında $5920 en yakın destek olacaktır. Ana destek seviyesi ise $5850 civarında 200 haftalık ortalamaya denk geliyor. FED faiz kararı ve açıklamaları yön belirleyici olacaktır ancak uzun vadede $5850 kritik olmaya devam edecek.

Gündemi yoğun haftada, ABD’de devam eden bilanço sezonunun yanı sıra, Perşembe günü gerçekleşecek ECB toplantısı izlenecek. Makro veri tarafında ise Euro Bölgesi’nde imalat PMI endeksi, ABD’de ise imalat PMI, yeni konut satışları, dayanıklı mal siparişleri ve GSYİH verisi izlenecek.