12. Hafta Bakır Bülteni

Geçtiimiz hafta global piyasaların gündeminde Çaramba günü sonlanan Fed toplantısı ve Brexit sürecine ilikin endieler vardı.

Fed, ekonomik yavalama iaretlerinin olduu bir ortamda bu yıl faiz artırımı öngörmeyerek üç yıllık para politikasını sıkılatırma döngüsünü ani bir ekilde sona erdirdi. Bakan Powell Fed’in bilanço küçültmeyi Eylül ayında durduracaını belirtti, politika faiz oranının en az bu yıl boyunca mevcut seviyesi olan% 2.25 – 2.50 arasında kalacaını söyledi. Yatırımcılar bu yılın sonunda faiz indirimi fiyatlamaya yönelirken, ABD hazine tahvil getirileri 2018’in baından bu yana en düük seviyesine geriledi.

Dolar endeksi Fed toplantısının ardından %0.65 deer kaybetse de kayıplarını hızlıca telafi ederek haftayı yatay kapattı. Fed Bakanı Powell ngiltere’nin AB’den çıkması, ABD- Çin ticaret görümeleri ve hatta ABD ekonomisine ilikin görünümle ilgili risklerin devam ettiini söyledi.

Toplantının ardından Wall Street’de teknoloji hisseleri öncülüüne sert kazanımlar izlendi, ABD endeksleri son 5 ayın en yüksek seviyesine ulatı.

Avrupa tarafında endekslerde genelde Brexit belirsizlii nedeniyle negatif hava hâkimdi. Avrupa Birlii liderleri May’in Brexit anlamasının gelecek hafta ngiliz parlamentosunda onaylanması halinde Brexit’i 22 Mayıs’a, aksi halde 12 Nisan’a kadar erteleme kararı aldı.

ABD’nin resesyona gireceinden kaygılanan yatırımcılar riskli varlıklardan kaçarak güvenli limanlara yönelmesiyle Cuma günü piyasalardaki hava tersine döndü.Avrupa’da ve ABD’de açıklanan Mart ayı öncü imalat PMI verilerinin beklentileri karılayamaması küresel büyümeye ilikin endielerin artmasına ve risk itahının gerilemesine neden oldu.

ABD ve Çin arasındaki ticaret görümelerin devam ediyor olması ile Brexit sürecine ilikin artan belirsizlik de güvenli liman talebini güçlendirdi.

FOMC toplantısı sonrası dolarda izlenen gerilemenin etkisiyle bakır, $6555.5 ile Temmuz 2018’den bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Fed sonrası zayıflayan Dolar’ın hızla toparlanması, Cuma günü gelen Avrupa ve ABD PMI rakamlarının özellikle üretim tarafında zayıf gelmesi bakır fiyatlarında sert düle karılandı. LME bakır Cuma gününü %1.67 kayıpla $6325 seviyesinden kapattı, %1.66 ile Aralık ayından bu yana en büyük haftalık kaybı kaydetti.

Global piyasalar yeni haftaya ABD tahvil getirilerinde keskin düler ve ekonomik resesyonun bir göstergesi olarak görülen ABD Hazine getiri erisinin tersine çevrilmesinin, endieleri arttırmasıyla satılarla baladı. Asya piyasalarındaki kayıpların ardından dün önde gelen Avrupa endekslerinin tamamı haftanın ilk gününü kayıpla sonlandırdı, Wall Street yatay/ekside kapanıgerçekletirdi.

LME bakır dün büyüme endieleri ile $6295 ile 19 ubattan bu yana en düük seviyeyi test etti. Ancak düük stoklardan ve endüstriyel metaller için talebin zirve yaptıı sezona yaklaılmasından bulduu destekle günü $6335 seviyesinden kapattı. Bakır bugün zayıf haber akıının etkisiyle $40lık dar bantta $6335 seviyesinden yatay ilem görmeye devam ediyor.

ABD tahvil getirisindeki yükselile birlikte piyasalar bugün bir nebze rahatladı. Avrupa borsalarına alımlar hakim oldu,Wall Street ise seansa primli baladı. Dolar endeksi ise yatay seyrediyor.

Makro veri tarafında ABD’de açıklanacak tüketici güven endeksi, yeni konut balangıçları, GDP final, perakende satılar ve ISM imalat PMI verisi ile Çin’de açıklanacak resmi imalat PMI verisi izlenecek. Hafta genelinde ECB üyelerinin açıklamalarının yanı sıra, Brexit sürecine ilikin gelimeler ön planda olacak.

Kaynak Erbakır