1. Hafta Bakır Bülteni

Çin-ABD ticaret savaşının global büyümeyi zayıflatacağı endişeleri 2018’de riske duyarlı varlıkları aşağı çekerek, volatilite artışına neden oldu. LME bakır 2018 yılını %18.47 kayıpla $5912 seviyesinden kapattı. Euro dolar karşısında %4.39 değer kaybıyla yılı kapatırken dolar endeksi Fed’in faiz artırımlarının desteği ile %4.4 primle kapandı. Ticaret savaşları nedeniyle S&P 500 endeksi %6.24 kayıpla kapanırken, Çin ekonomisindeki daralmanın da etkisiyle Şanghay bileşik endeksi yılı %24.59 kayıpla kapattı.

Riskli varlıklar, artan küresel büyüme riskleriyle 2019 yılına da zayıf bir başlangıç yaptı. Ancak PBOC’den ekonomiyi destekleyecek adımlar geleceği beklentisi ve FED Başkanı Powell’ın açıklamaları hafta sonuna doğru piyasalara yeniden alım getirdi.

Apple, 2007’den bu yana ilk kez, son çeyrek dönemdeki gelirlere ilişkin uyarıda bulundu. ABD’de ISM imalat endeksi Aralık ayında 54.1 değerini alarak 57.9 olan beklentinin altında kaldı, küresel yavaşlamaya ilişkin endişeleri artırdı. Çin’in Aralık ayı Caixin imalat PMI verisi 49.7 ile daralma bölgesinde açıklanarak Mayıs 2017’den bu yana en düşük değerini aldı.

Şirketlerin artan zorluklarla karşı karşıya kalması nedeniyle, Çin’in ekonomik büyümesinin dördüncü çeyrekte %6.5’in altına düşebileceğine dair haberler metallere satış getirdi. LME bakır Perşembe günü $5725 ile Haziran 2017’den bu yana en düşük seviyeyi test etti.

Çin Başbakanı Li’nin ekonomiyi destekleyici adımlar atılacağını belirtmesinin ardından haftanın son işlem gününde Çin endeksleri toparlanarak yükseliş kaydetti.

PBOC, Cuma günü zorunlu karşılıkları 100 baz puan düşürdü.

Cuma günü ABD’de açıklanan pozitif Aralık ayı istihdam veri seti risk iştahını destekledi. ABD’de tarım dışı istihdam 312K kişi ile 180Kbeklentisinin üzerinde gerçekleşti, işsizlik oranı %3,90’a yükselirken ortalama saatlik kazançlar %0.40 ile %0.30 tahmininin üzerinde artış kaydetti.

Fed Başkanı Jerome Powell, Cuma günü yaptığı açıklamada güçlü istihdam verisine rağmen yatırımcılar genelinde ekonomideki ivme kaybı kaynaklı endişeleri hafifletmeye çalışarak merkez bankasının bu yıl para politikası kararlarını alırken sabırlı ve esnek olacağını ifade etti. 3 büyük ABD endeksi Cuma gününü %3.3-%4.3 primlerle kapattı.

LME bakır artan risk iştahı ile birlikte Cuma gününü %2.8 primle kapatsa da haftalık bazda %0.9 değer kaybetti.

ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasına varabilecekleri ve Fed’in ekonomik büyümenin daha da yavaşlaması halinde para politikasını sıkılaştırmayı durdurabileceği beklentisi yeni haftada piyasalara hakim oldu.

Atlanta Fed Başkanı Bostic, Fed’in faiz oranlarını 2019’da yalnızca bir kez yükseltmesi gerekebileceğini söyleyerek olumlu havayı artırdı. Dolar endeksi, yatırımcıların Fed’in bu yıl faiz oranlarını artırmayacağı konusunda giderek daha fazla ikna olmasıyla dün %0.53 değer kaybetti.

ABD’de 3 büyük endeks Cuma günü izlenen sert yükselişlerin ardından dün de teknoloji hisselerindeki toparlanmanın desteği ile günü %0.42 – %1.22 primlerle kapattı.

ABD Ticaret Bakanı ve Çin Dışişleri Bakanlığı anlaşma sağlanabileceğine dair dün açıklamalarda bulundu. Ancak pek çok analist iki tarafın Mart’tan önce tüm sorunlu konularda kapsamlı bir anlaşmaya varabileceğinden şüphe ediyor.

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü $5725 ile Haziran 2017’den bu yana en düşük seviyeye gerileyen LME bakır piyasadaki havanın tersine dönmesiyle sert bir yükseliş kaydetmişti. Bugün ise $5940 seviyesine kadar yükselen bakır, Çin-ABD görüşmeleri nedeniyle beklemede kalarak $50lık dar bantta $5900 seviyesinin hemen üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Bu hafta Perşembe günü konuşma yapacak Powell’ın dışında en az sekiz Fed yetkilisinin konuşması bekleniyor.

Makro veri tarafında Çin’de açıklanacak enflasyon verilerinin yanı sıra ABD’de açıklanacak fabrika siparişleri ve enflasyon verileri takip edilecek.

Kaynak: ERBAKIR

50. Hafta Bakır Bülteni

Geride bıraktığımız hafta global piyasaların gündeminde ECB toplantısı, Brexit’e ilişkin gelişmeler, zayıf Çin verileri ve ABD-Çin ticaret savaşına ilişkin haber akışı vardı.

Çin ve Avrupa’da açıklanan beklentilerden zayıf veriler ve ABD’de kamu hizmetlerinin ödeneksizlikten durma ihtimali yatırımcıların riskli varlıklardan çıkarak dolar ve yene geçmelerine yol açtı. Çin’de beklentilerin altında açıklanan enflasyon ve ticaret verilerinin ardından, perakende satışların 2003’ten bu yana en zayıf büyümeyi kaydetmesi ve sanayi üretiminin neredeyse üç yılın en hafif artışını kaydetmesi ülke ekonomisindeki ivme kaybının sürdüğü endişelerini teyit etti. Euro bölgesi imalat PMI verisi Kasım ayında gördüğü 52.7 seviyesinden Aralık’ta 51.4’e gerileyerek Kasım 2014’ten bu yana en düşük düzeye geriledi.

Euro, Fransa’da devam eden protestolar, İtalya için bütçe konusu ve Brexit belirsizliği etkisinde geriledi.

İngiltere Başbakanı Theresa May Salı günü Parlamento’da yapılacak Brexit oylamasını ertelediklerini duyurdu. Açıklamaların etkisinde anlaşmasız Brexit beklentileri artarken gbp/usd paritesi 1.2473 ile Nisan 2017’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Sterlin, İngiltere Başbakanı May’in Muhafazakar Parti içerisinde parti başkanlığına yönelik yapılan güven oylamasını kazanmasının ardından kayıplarının bir kısmını telafi etti.

ECB 2.6 trilyon euroluk krizle mücadele tahvil alım programını sona erdirdi. Ancak Başkan Draghi’nin, euro bölgesinin büyüme görünümünün küresel ticaret savaşı tehditleri ve zorlu Brexit ihtimalleri arasında zayıf kalmaya devam edeceği konusunda uyarıda bulunması nedeniyle para politikası destekleyici kalmaya devam edebilir.

ABD’de 3 büyük endeks artan riskten kaçış eğilimi ile haftayı ekside kapattı.

Trump’ın “Çin ile çok verimli müzakereler yürütülüyor” tweeti ve Çin’in ABD’den soya alımına başladığı haberi, ilişkilerin düzelmeye başladığı beklentilerini arttırarak bakıra destek oldu. LME bakır Perşembe günü $6231 seviyesine kadar yükseldi. Ancak Cuma günü Çin’de açıklanan zayıf verilerin talebe dair endişeleri arttırmasıyla kazançlarını geri veren bakır, haftayı $6140 seviyesinden kapattı.

Global piyasalar, Çin ve Avrupa ekonomilerinin ivme kaybettiğine işaret eden verilerin ardından küresel ekonomik büyümenin yavaşladığı endişeleriyle yeni haftaya düşüşle başladı.

Zayıf küresel makro verilerin yatırımcılarda yarattığı endişeler sonucu dün ABD borsalarında hızlanan satışlar bugün Asya piyasalarında devam etti. Bu durum Fed’in yarın faiz artırdıktan sonra üç yıldır aralıksız devam ettiği faiz artırımlarına ara vereceği ve hatta durduracağı beklentisini destekledi. Dün ABD’de 3 büyük endeks günü %2’nin üzerinde kayıplarla sonlandırırken, bu sabah Asya piyasalarında da %1 civarında satışlar izlendi. Dow Jones ve S&P 500 endeksleri için 1931 yılından bu yana en kötü Aralık ayı izleniyor.

Fed’in Çarşamba günü sonlanacak toplantısında politika faizini 25 baz puan artıracağı tahmin ediliyor. Fed’in bu hafta faiz artırımı yapacağına kesin gözüyle bakılsa da faizlerin gelecekteki seyrine dair açıklama ve sinyaller önemli. Fed Başkanı Jerome Powell da dahil olmak üzere üst düzey Fed yetkilileri, küresel ekonomideki artan yavaşlama sinyalleri nedeniyle son dönemde para politikasının yakın gelecekteki çerçevesi hakkında daha temkinli ifadeler kullanıyorlar. Fed’in tutumundaki bu değişiklik, yatırımcıların güvenine de yansıyor. Fed yetkilileri Eylül ayında yayımlanan son tahminlerine göre gelecek yıl üç defa faiz artırımı yapmayı öngörüyorlardı. Ancak vadeli işlem piyasaları gelecek yıl sadece bir artırım fiyatlıyor. Bu uyumsuzluk büyük ölçüde, ABD’de yükselen borçlanma maliyetlerinin ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı ve bu yüzden Fed’in para politikasını sıkılaştırmaya ara vereceğini beklentisinden kaynaklanıyor.

Riskten kaçış rüzgarına kapılanlar arasında yer alan LME bakır yeni haftaya satıcılı başladı. Global ekonomideki zayıf görünümün talebe ilişkin endişeleri arttırmasıyla bakır bugün %1 kayıpla $6075 seviyesinden işlem görüyor. Bir süredir spot piyasadaki sıkışıklığın etkisiyle backwardation’da olan bakır piyasası yeniden contango piyasasına döndü. Bakırın yılbaşından bu yana kaybı %16 seviyesinde yer alıyor.

FED toplantısının yanı sıra piyasada ABD’de açıklanacak dayanıklı mal siparişleri ve Michigan tüketici güven endeksi, kişisel gelirler ve GSYİH verileri izlenecek

Kaynak: ERBAKIR

49. Hafta Bakır Bülteni

G-20 zirvesi sonrasında Çin ve ABD arasında anlaşma sağlanabileceği beklentisinin güçlenmesinin etkisiyle pozitif başlangıç yaptı. Ancak ABD tarafındaki tutarsız açıklamaların etkisiyle bu optimizm hızla kayboldu. Satışlar ilk etapta Amerika/Çin arasındaki anlaşmanın sağlam temellere dayanmadığına yorulsa da, esas olarak önümüzdeki döneme yönelik büyüme kaygıları düşüşlerde etkili oldu.
ABD Başkanı Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi görüşmede ticaret konusunda aralarındaki görüş ayrılıklarını 90 gün içinde gidermek amacıyla gümrük vergilerini artırmaya ara vermeye karar verdi. Görüşme ardından Trump, Çin’in ABD’den aldığı araçlara ek vergi uygulamasını kaldırmasına yönelik anlaşmaya vardıklarını da belirtmişti. Ancak, Salı günü Trump’ın ekonomi danışmanı Kudlow henüz böyle bir anlaşmaya varılmadığını yönündeki açıklamalarının ticaret savaşına ilişkin endişeleri yeniden gündeme getirmesiyle riskli varlıklardaki ralli hızlıca son buldu.

Riskten kaçış eğilimini arttıran diğer gelişmeler ise;

  • ABD Hazine tahvil getiri eğrisinin düzleşmesi (uzun ve kısa vadeli getiriler arasındaki farkın azalması), nedeniyle resesyon endişelerinin gündeme gelmesi,
  • Kanada’nın Çinli Huawei’nin üst düzey bir yöneticisini muhtemelen ABD’ye göndermek üzere tutuklamasının ardından ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminin tekrar alevleneceği kaygısını arttırması,
  • Bir diğer gelişme ise İngiltere’nin AB’den ayrılması konusunda anlaşmaya dair olumsuz gelişmelerin ülkeyi hard-Brexit’e iteceği yönündeki haberler oldu.

Aralık ayında faiz artırması beklenen Fed’in, sonrasında, “bekle ve gör” politikası uygulamayı değerlendirdiğini bildiren WSJ haberinin ardından risk iştahı bir miktar toparlandı. Ancak Cuma günü ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam rakamının 200K beklentilerinin altında 155K açıklanması korkuları tetikledi ve piyasalar sert bir şekilde yeniden satışa döndü.

OPEC toplantısından 1,2 milyon varil/gün üretim kesintisi kararı çıktı. Kararla birlikte petrol fiyatları Cuma günü %5’in üzerinde primlense de kazançlarının büyük kısmını geri vererek %2 primle kapandı.

LME bakır geçtiğimiz hafta başında Çin-ABD görüşmesine ilişkin umutlarla $6352’ye kadar yükselmişti. Ancak kısa sürede ticaret savaşı endişelerinin yeniden alevlenmesi ve global ekonomiye ilişkin endişelerle, pozitif hava yerini sert satışlara bıraktı, LME bakır Perşembe günü $6068’e kadar geriledi. Dolardaki gerilemenin etkisi ile Cuma günü bir miktar toparlanan bakır, haftayı $6149 seviyesinden kapattı.

Kaynak: ERBAKIR