İstanbul Üniversitesi akademisyenleri önderliğinde %100 yerli ve Elektrikli araç geliştirme projesi kapsamında 2014 yılından bu yana araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütmektedir. Emtel Emaye olarak bu çalışmaya ve genç beyinlere sponsorluk kanalıyla destek vermekteyiz.

Genç Beyinlerle Elele

İstanbul Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri tarafından 4 yıllık bir Ar-Ge faaliyeti sonucunda hayata geçirilen MİLAT adlı otomobil %100 milli ve elektrikli bir araç olup, elektromobil kategorisinde TÜBİTAK tarafından yapılan yarışma sonucunda birinci olarak, Türkiye’nin en verimli milli elektrikli aracı ödülünü almaya hak kazandı.

Yolculuk sırasında 436 km olan İstanbul Ankara arası yolu tek şarj ile ortalama 80 km/sa hızla 7.2 TL’ye giderek aracın düşük maliyetle ne kadar yol alabildiği denenmiş oldu. Araç 500 km menzile sahip olarak, maksimum 135 km/sa hıza ulaşabiliyor.

Milat 1453 ekibi, elektrikli araçlar konusunda milli alt sistemler üreterek yeni ve tamamen milli araçlar tasarlamak, geliştirmek ve elektrikli araçlar konusunda dışa bağımlılığı minimize etme yolunda çalışmalarını sürdürüyor.

Emtel Emaye olarak bu çalışmaya ve genç beyinlere sponsorluk kanalıyla destek vermekteyiz.