9. Hafta Bakır Bülteni

JP Morgan analistleri, yatırımcılara ticaret müzakereleri konusundaki beklentilerini biraz “sınırlama” çarısında bulunarak, son tarihin uzatılmasının “öngörülen sonuç” olduunu söyledi. Hindistan ve Pakistan arasında yaanan gerilim ve ABD ticaret temsilcisi Robert Lighthizer’in açıklamaları ise risk itahını olumsuz yönde etkiledi. Lighthizer, ABD’nin Çin ile ilgili sorunlarının Çin’in daha fazla ABD ürünü satın alma vaadiyle çözülmeyecek “kadar ciddi” olduunu söyledi.

LME Bakır geçtiimiz haftanın ilk ilem gününde Trump’ın açıklamalarının etkisiyle $6540 ile 4 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Ancak kar satıları, zayıf Çin PMI verisi ve yatırımcıların daha fazla haber beklemeleriyle $6500 seviyesi üzerinde tutunamayan bakır $6441 desteine kadar geriledi. LME bakır stoklarında izlenen sert gerileme ise fiyatı destekledi. Haftayı $6442 ile destein hemen üzerinde %0.54 kayıpla kapattı. LME bakır arz tarafındaki destekleyici unsurların ve ABD-Çin gerilimindeki izlenen yumuamanın etkisiyle ubat ayını ise %5.15 primle, Aralık 2017’den bu yana en iyi ay olarak kapattı

ABD endeksleri, ABD-Çin ticaret görümelerinin olumlu seyrinden ve güçlü GSYH verisinden destekle haftalık bazda primli kapanış gerçekletirdi. ABD’de geçen hafta açıklanan veriler karmaık görünüme iaret etti. Yeni konut inaatları Aralık ayında iki yıldan uzun bir sürenin en düük seviyesine inerken, tüketici güven endeksi üç ay geriledikten sonra ubat ayında yükseliş kaydetti. ABD’de GSYH ise dördüncü çeyrekte yıllık bazla ekonomistlerin %2.3 artıbeklentilerinin üzerine çıkarak %2.6 arttı.

ngiltere Babakanı May’in Brexit son tarihi olan 29 Mart’ı ertelemeyi deerlendirdiini bildiren haberin ardından sterlin dolar karısında yükseldi.

Fed Bakanı Powell, ABD Senatosu’na hitaben yaptıı konumada Fed’in bundan sonra faiz oranında deiikliklere “karar verirken acele etmeyeceini” ifade etti. Dolar, Powell’ın temkinli tutumuyla baskılansa da ABD-Çin ticaret görümelerinde ilerlemeye ilikin belirsizlikten bulduu destekle haftayı yatay kapattı.

MSCI’ın Çin anakara hisselerinin küresel göstergelerdeki aırlıını bu yıl dört katına çıkaracaını açıklamasının ardından Asya borsaları Çin endeksleri öncülüünde yükseldi. MSCI’ın bu açıklaması Çin ekonomisine 80 milyar dolardan fazla yeni döviz girmesini salayabilir. Çin hisseleri ubat’ta yatırımcıların, hükümet tevikleri ve politika destei umutları ve ticaret görümelerine ilikin iyimserliin etkisiyle yaklaık dört yılın en güçlü aylık performansını kaydetti.

Asya borsaları yeni haftaya ABD ile Çin’in ticaret savaını sona erdirecek bir anlamaya yaklaına yönelik iaretlerle yeni haftaya yükselile baladı. Çin hükümeti 2019 yılı büyüme hedefini %6.5’ten %6-6.5 bandına düürmesine ramen ekonomiyi destekleyici önemler gelecei beklentisi ile Çin piyasaları bugün de yükseliini sürdürdü. Çin hükümeti, vergi ve sosyal güvenlik ücretlerinde indirim, altyapı yatırımlarındaki artış ve küçük irketlere kredi verme konusunda tevikler sundu. Çin, imalat KDV’sini % 16’dan% 13’e, nakliye ve inaat KDV’sini ise % 10’dan % 9’a düürmeyi planlıyor.

Vergi indirimi haberinin etkisiyle cash-3 aylık bakır fiyatı arasındaki backwardation $53’a yükseldi.

Bu gün ise vergi indirimi ve altyapı harcamaları beklentilerinden destekle %1.2 primle $6490 seviyesinden ilem görmeye devam ediyor.

ABD ile Çin arasındaki ticaret görümelerine ilikin detayların hala netlememiş olması dün Wall Street’e satış getirdi. 3 büyük ABD endeksi haftanın ilk ilem gününü %0.29-%0.73 kayıpla kapattı.

Dolar ABD’de son dönemdeki verilerin ekonomik ivmenin hızlıca düecei endielerini yatıtırmasıyla hazine tahvil getirilerindeki yüksek seyirden destek buldu.
Bugün 1.1330 seviyesi etrafında i
lem görmeye devam eden euro, ECB’nin Perembe günü yapacaı para politikası toplantısını bekliyor.

Makro veri açıklamaları açısından youn geçecek haftada Euro Bölgesi’nde açıklanacak enflasyon ve GDP verilerinin yanı sıra 7 Mart’ta gerçekleecek ECB toplantısı izlenecek. ABD’de istihdam verileri; Çin’de ise ticaret ve enflasyon verileri takip edilecek.

Kaynak ERBAKIR