50. Hafta Bakır Bülteni

Geride bıraktığımız hafta global piyasaların gündeminde ECB toplantısı, Brexit’e ilişkin gelişmeler, zayıf Çin verileri ve ABD-Çin ticaret savaşına ilişkin haber akışı vardı.

Çin ve Avrupa’da açıklanan beklentilerden zayıf veriler ve ABD’de kamu hizmetlerinin ödeneksizlikten durma ihtimali yatırımcıların riskli varlıklardan çıkarak dolar ve yene geçmelerine yol açtı. Çin’de beklentilerin altında açıklanan enflasyon ve ticaret verilerinin ardından, perakende satışların 2003’ten bu yana en zayıf büyümeyi kaydetmesi ve sanayi üretiminin neredeyse üç yılın en hafif artışını kaydetmesi ülke ekonomisindeki ivme kaybının sürdüğü endişelerini teyit etti. Euro bölgesi imalat PMI verisi Kasım ayında gördüğü 52.7 seviyesinden Aralık’ta 51.4’e gerileyerek Kasım 2014’ten bu yana en düşük düzeye geriledi.

Euro, Fransa’da devam eden protestolar, İtalya için bütçe konusu ve Brexit belirsizliği etkisinde geriledi.

İngiltere Başbakanı Theresa May Salı günü Parlamento’da yapılacak Brexit oylamasını ertelediklerini duyurdu. Açıklamaların etkisinde anlaşmasız Brexit beklentileri artarken gbp/usd paritesi 1.2473 ile Nisan 2017’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Sterlin, İngiltere Başbakanı May’in Muhafazakar Parti içerisinde parti başkanlığına yönelik yapılan güven oylamasını kazanmasının ardından kayıplarının bir kısmını telafi etti.

ECB 2.6 trilyon euroluk krizle mücadele tahvil alım programını sona erdirdi. Ancak Başkan Draghi’nin, euro bölgesinin büyüme görünümünün küresel ticaret savaşı tehditleri ve zorlu Brexit ihtimalleri arasında zayıf kalmaya devam edeceği konusunda uyarıda bulunması nedeniyle para politikası destekleyici kalmaya devam edebilir.

ABD’de 3 büyük endeks artan riskten kaçış eğilimi ile haftayı ekside kapattı.

Trump’ın “Çin ile çok verimli müzakereler yürütülüyor” tweeti ve Çin’in ABD’den soya alımına başladığı haberi, ilişkilerin düzelmeye başladığı beklentilerini arttırarak bakıra destek oldu. LME bakır Perşembe günü $6231 seviyesine kadar yükseldi. Ancak Cuma günü Çin’de açıklanan zayıf verilerin talebe dair endişeleri arttırmasıyla kazançlarını geri veren bakır, haftayı $6140 seviyesinden kapattı.

Global piyasalar, Çin ve Avrupa ekonomilerinin ivme kaybettiğine işaret eden verilerin ardından küresel ekonomik büyümenin yavaşladığı endişeleriyle yeni haftaya düşüşle başladı.

Zayıf küresel makro verilerin yatırımcılarda yarattığı endişeler sonucu dün ABD borsalarında hızlanan satışlar bugün Asya piyasalarında devam etti. Bu durum Fed’in yarın faiz artırdıktan sonra üç yıldır aralıksız devam ettiği faiz artırımlarına ara vereceği ve hatta durduracağı beklentisini destekledi. Dün ABD’de 3 büyük endeks günü %2’nin üzerinde kayıplarla sonlandırırken, bu sabah Asya piyasalarında da %1 civarında satışlar izlendi. Dow Jones ve S&P 500 endeksleri için 1931 yılından bu yana en kötü Aralık ayı izleniyor.

Fed’in Çarşamba günü sonlanacak toplantısında politika faizini 25 baz puan artıracağı tahmin ediliyor. Fed’in bu hafta faiz artırımı yapacağına kesin gözüyle bakılsa da faizlerin gelecekteki seyrine dair açıklama ve sinyaller önemli. Fed Başkanı Jerome Powell da dahil olmak üzere üst düzey Fed yetkilileri, küresel ekonomideki artan yavaşlama sinyalleri nedeniyle son dönemde para politikasının yakın gelecekteki çerçevesi hakkında daha temkinli ifadeler kullanıyorlar. Fed’in tutumundaki bu değişiklik, yatırımcıların güvenine de yansıyor. Fed yetkilileri Eylül ayında yayımlanan son tahminlerine göre gelecek yıl üç defa faiz artırımı yapmayı öngörüyorlardı. Ancak vadeli işlem piyasaları gelecek yıl sadece bir artırım fiyatlıyor. Bu uyumsuzluk büyük ölçüde, ABD’de yükselen borçlanma maliyetlerinin ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı ve bu yüzden Fed’in para politikasını sıkılaştırmaya ara vereceğini beklentisinden kaynaklanıyor.

Riskten kaçış rüzgarına kapılanlar arasında yer alan LME bakır yeni haftaya satıcılı başladı. Global ekonomideki zayıf görünümün talebe ilişkin endişeleri arttırmasıyla bakır bugün %1 kayıpla $6075 seviyesinden işlem görüyor. Bir süredir spot piyasadaki sıkışıklığın etkisiyle backwardation’da olan bakır piyasası yeniden contango piyasasına döndü. Bakırın yılbaşından bu yana kaybı %16 seviyesinde yer alıyor.

FED toplantısının yanı sıra piyasada ABD’de açıklanacak dayanıklı mal siparişleri ve Michigan tüketici güven endeksi, kişisel gelirler ve GSYİH verileri izlenecek

Kaynak: ERBAKIR