5. Hafta Bakır Bülteni

Geride bıraktığımız haftada global piyasalarda devam eden bilanço sezonunun ve Brexit görüşmelerinin yanı sıra FOMC toplantısı ve Çin-ABD görüşmeleri takip edildi. Piyasalar, ABD hükümetinin tarihinde gördüğü en uzun süreli kapanma döneminin geçici olarak sona ermesiyle bir nebze rahatladı. Çin ile ABD’nin görüşmelere devam edecek olmaları ve Çin’in daha fazla ABD ürünü alacağını açıklaması ticaret savaşına ilişkin endişeleri zayıflattı.

LME bakır Çin’de endüstriyel karların düşüş göstermesiyle haftanın ilk işlem gününde %1.48 değer kaybetti. Ancak FED’in güvercin tavrından, dolardaki gerilemeden ve ABD-Çin görüşmelerinin olumlu seyrinden destek buldu. Daralma bölgesinde açıklanan Çin imalat PMI verilerinin ve ABD’de ücretlerdeki artış hızının ivme kaybetmesinin etkisiyle Cuma günü kazançlarının bir kısmını geri verdi. Perşembe günü $6199’a kadar yükselerek, $6205 seviyesindeki direncinden dönen bakır, Ocak ayını %4.25; geçtiğimiz haftayı ise %1 primle kapattı.

ABD’nin Rusal’a yaptırımları kaldırmasıyla alüminyum fiyatlarında aşağı yönlü harekete neden oldu. Nikel ise arz endişeleriyle sert yükseliş kaydetti.

ECB Başkanı Draghi, Euro Bölgesi ekonomisinin son aylarda beklenenden daha kötü performans gösterdiğini ve küresel belirsizliğin ekonomik güveni zedelediğini belirtti.

İngiltere parlamentosu Salı günü yaptığı oylamada, May’in İrlanda sınırıyla ilgili hükmü AB ile yeniden görüşmesi şartıyla, çıkış anlaşmasına onay verdi.

Petrol fiyatları, OPEC ve OPEC dışı ülkelerin üretim kısıntılarının yanı sıra, ABD’nin Venezuella’ya yaptırımlarından destek buldu.

FED, Perşembe günü sonlanan toplantısında faiz oranlarını sabit tutarak, “daha fazla kademeli artışlar” sözlerinden vazgeçti ve daha fazla adım atmadan önce “sabırlı” olacağını söyledi.3 büyük ABD endeksi FED’in sıkılaştırma döngüsünü durdurmasının ABD ekonomisi ve şirket bilançolarına güçlenme imkanı sağlayacağı umutlarıyla yükseldi.

Apple’ın Ocak ayı başında gelir uyarısında bulunması hisse senedi piyasaları öncülüğünde finansal piyasalarda satışlara neden olmuştu. Geçtiğimiz hafta, Apple’ın beklentilerin üzerinde kar açıklaması piyasaları rahatlattı. Ancak, satış beklentisi tahminleri karşılamayan Amazon’un etkisiyle teknoloji hisseleri endeksleri baskıladı.

ABD’de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi piyasa beklentisini aşarken, ücretlerdeki artış hızı ivme kaybetti. Tarım dışı istihdamdaki artışın yanı sıra Ocak ayı ISM imalat sektörü verisi de ABD ekonomisinin temellerinin güçlü olduğuna işaret etti.

Çin piyasaları yeni yıl tatili nedeniyle bu hafta boyunca kapalı olacak.

Fed Başkanı Powell, para politikasında üç yıldır süregelen sıkılaşma eğiliminin sonuna gelinmiş olabileceğinin sinyalini verdi. Powell, para politikasının bundan sonra tamamen ekonomiden gelen verilere dayalı olarak belirleneceğini ifade etti.

Fed’in daha gevşek para politikası izleyeceğine işaret eden açıklamalarının etkisiyle ABD’de 3 büyük endeks dün günü %0.68-%1.15 primlerle kapattı.

Dolar ,risk iştahının toparlanmasına paralel olarak yükselen ABD Hazine tahvil getirileriyle birlikte geçen hafta açıklanan beklentilerden güçlü ABD verilerinden sonra elde ettiği kazanımları korudu.

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Hassett, ABD-Çin ticaret görüşmelerinde, Trump’ın 1 Mart son tarihine kadar anlaşmaya varmayı umduğunu belirtti.

Çin piyasalarının kapalı olması nedeniyle işlem hacmi düşük olan LME bakır yükselen doların baskısıyla dün erken saatlerde $6090’a kadar gerilese de ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasında ilerleme kaydettiği düşüncesinin desteğiyle yön değiştirdi. Dün günü %0.7 primle kapatan bakır bugün $6223’e kadar yükseldi. %0.28 primle $6200 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor.

Gündemi sakin görünen haftada, ABD’de açıklanacak dış ticaret verisi ve ISM hizmet endeksi, Euro Bölgesi’nde ise perakende satışlar verisi ile BOE toplantısı takip edilecek.

Kaynak ERBAKIR