49. Hafta Bakır Bülteni

G-20 zirvesi sonrasında Çin ve ABD arasında anlaşma sağlanabileceği beklentisinin güçlenmesinin etkisiyle pozitif başlangıç yaptı. Ancak ABD tarafındaki tutarsız açıklamaların etkisiyle bu optimizm hızla kayboldu. Satışlar ilk etapta Amerika/Çin arasındaki anlaşmanın sağlam temellere dayanmadığına yorulsa da, esas olarak önümüzdeki döneme yönelik büyüme kaygıları düşüşlerde etkili oldu.
ABD Başkanı Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi görüşmede ticaret konusunda aralarındaki görüş ayrılıklarını 90 gün içinde gidermek amacıyla gümrük vergilerini artırmaya ara vermeye karar verdi. Görüşme ardından Trump, Çin’in ABD’den aldığı araçlara ek vergi uygulamasını kaldırmasına yönelik anlaşmaya vardıklarını da belirtmişti. Ancak, Salı günü Trump’ın ekonomi danışmanı Kudlow henüz böyle bir anlaşmaya varılmadığını yönündeki açıklamalarının ticaret savaşına ilişkin endişeleri yeniden gündeme getirmesiyle riskli varlıklardaki ralli hızlıca son buldu.

Riskten kaçış eğilimini arttıran diğer gelişmeler ise;

  • ABD Hazine tahvil getiri eğrisinin düzleşmesi (uzun ve kısa vadeli getiriler arasındaki farkın azalması), nedeniyle resesyon endişelerinin gündeme gelmesi,
  • Kanada’nın Çinli Huawei’nin üst düzey bir yöneticisini muhtemelen ABD’ye göndermek üzere tutuklamasının ardından ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminin tekrar alevleneceği kaygısını arttırması,
  • Bir diğer gelişme ise İngiltere’nin AB’den ayrılması konusunda anlaşmaya dair olumsuz gelişmelerin ülkeyi hard-Brexit’e iteceği yönündeki haberler oldu.

Aralık ayında faiz artırması beklenen Fed’in, sonrasında, “bekle ve gör” politikası uygulamayı değerlendirdiğini bildiren WSJ haberinin ardından risk iştahı bir miktar toparlandı. Ancak Cuma günü ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam rakamının 200K beklentilerinin altında 155K açıklanması korkuları tetikledi ve piyasalar sert bir şekilde yeniden satışa döndü.

OPEC toplantısından 1,2 milyon varil/gün üretim kesintisi kararı çıktı. Kararla birlikte petrol fiyatları Cuma günü %5’in üzerinde primlense de kazançlarının büyük kısmını geri vererek %2 primle kapandı.

LME bakır geçtiğimiz hafta başında Çin-ABD görüşmesine ilişkin umutlarla $6352’ye kadar yükselmişti. Ancak kısa sürede ticaret savaşı endişelerinin yeniden alevlenmesi ve global ekonomiye ilişkin endişelerle, pozitif hava yerini sert satışlara bıraktı, LME bakır Perşembe günü $6068’e kadar geriledi. Dolardaki gerilemenin etkisi ile Cuma günü bir miktar toparlanan bakır, haftayı $6149 seviyesinden kapattı.

Kaynak: ERBAKIR