4. Hafta Bakır Bülteni

Geride bıraktığımız haftaya global büyümeye dair endişeler hakim oldu. ABD hükümetinin hala kapalı olması, Brexit belirsizliğinin sürmesi ve IMF’in büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmesi piyasalardaki risk iştahını azalttı.

Çin’de ekonomik büyüme beklentiler doğrultusunda 4. çeyrekte %6.4’e geriledi. Çin ekonomisi 2018 yılı genelinde ise %6.6 ile 1990’dan bu yana gördüğü en yavaş büyüme oranını kaydetti. IMF, global ekonominin 2019 yılında son 3 yılın en düşük seviyesinde, %3.5 büyümesini beklediğini açıkladı, Ekim’de bu beklenti %3.7 seviyesindeydi.

LME bakır, zayıf Çin verisi, IMF açıklamaları ve bakır stoklarındaki sert artışın etkisiyle Çarşamba günü $5897 seviyesine kadar geriledi. Bakır, Çin’de yavaşlayan ekonominin talebe zarar vereceği endişeleriyle Cuma gününe kadar satıcılı seyretti. Cuma günü ise zayıflayan doların ve Çin tatili öncesinde yatırımcıların kısa pozisyon kapatmaya yönelmelerinin etkisiyle %2.77 primle kapanarak haftalık bazdaki kayıplarını da telafi etti. Uzun vadede FED politikaları ve ticaret savaşları önemli olsa da kısa vadede bakır fiyatını pozitif etkileyebilecek faktör, Çin hükümetinin vereceği teşvikler olacak gibi görünüyor.

Salı günü teknoloji hisseleri öncülüğünde sert kayıplar veren ABD borsaları, Cuma günü gelen ABD hükümetinin yeniden açılacağı haberinin desteği ile yükselerek kayıplarının bir kısmını telafi etti. S&P 500 endeksi, Aralık ayındaki keskin düşüşün ardından, ticaret geriliminde yatışma beklentileri ve FED’in güvercin açıklamalarının etkisiyle Ocak ayında %6.3 yükseldi.

Dolar endeksi ABD hükümetinin kapalı olması ve FED’in faiz artırımlarını yavaşlatacağı beklentilerinin artmasıyla haftayı %0.56 kayıpla kapattı.

 

ECB Perşembe günü sonlanan toplantısında, beklentiler doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Euro bölgesi ekonomisine ilişkin endişelerini ifade eden Draghi’nin para politikasını gevşetmeye yönelik açıklamalarının ardından, euro dolar karşısında 1.1286 ile 6 haftanın dip seviyesine geriledi. Ancak Cuma günü dolarda izlenen gerilemenin etkisiyle euro yükselerek haftayı 1.1412 seviyesinden kapattı. Sterlin, İngiltere’nin anlaşmasız Brexit ihtimalinden kaçınacağı umutlarıyla sert değer kazandı.

Artan baskıyla karşı karşıya kalan Trump, Cuma günü Amerikan federal hükümetinin 35 günlük kapanma dönemini geçici olarak sona erdirmeyi kabul etti. Yatırımcılar, ABD hükümetinin tarihinde gördüğü en uzun süreli kapanma döneminin sona ermesiyle bir nebze rahatladı.

Asya borsaları yeni haftaya küçük kayıplar ile başladı. Yeni yıl tatiline girmek üzere olan Çin’de Aralık ayı endüstriyel kar verisi 1.9% gerileme olarak açıklandı. Böylece 2018 yılının genelinde karlar 10.3% artmış oldu ki 2017’de 21% olmuştu. Dün Amerika seansında gelen açıklamayla, ABD, Çin telekomünikasyon şirketi Huawei’yi, İran yaptırımlarını ihlal etmekle suçladı. Huawei’ye yöneltilen suçlamaların, uzun süredir beklenen ABD-Çin ticaret anlaşması umutlarına yeni bir darbe vurmasıyla Çin endeksleri bu sabah da geriledi. Çin’in Lunar New Year tatili 4-8 Şubat haftasında gerçekleşecek ancak bu hafta birçok fabrika kapanacak.

Caterpillar ve Nvdia’dan gelen küresel büyümenin yavaşladığı ve bunun da şirket karlarını etkilediğine dair açıklamalar ABD hisse endekslerine satış getirdi.3 büyük endeks dün günü %0.78-%1.11 kayıplarla kapattı. Açıklama sonrasında petrol %3 gerileyerek, son bir ayın en büyük düşüşünü kaydetti.

Avrupa endeksleri de düşük işlem hacimleri ile birlikte satıcılı bir gün geçirdi. ECB Başkanı Draghi, Euro Bölgesi ekonomisinin son aylarda beklenenden daha kötü performans gösterdiğini ve küresel belirsizliğin ekonomik güveni zedelediğini belirtti.

Yarın sonlanacak Fed toplantısında, Başkan Powell’ın küresel ivmenin zayıflamasıyla ABD ekonomisine yönelik artan riskleri ifade etmesi bekleniyor. Vadeli işlem piyasaları 2019 için faiz artırımı fiyatlamıyor.

LME bakır Çin’de endüstriyel şirket karlarının Aralık ayında düşüş göstermesi ile dün günü %1.48 kayıpla kapattı. Bugün ise %0.6 primle $6025 seviyesinden işlem görüyor. $5946 destek, $6083 seviyesi ise direnç olarak takip edilebilir.

ABD’nin Rusal’a yaptırımları kaldırmasıyla alüminyum fiyatlarında aşağı yönlü hareket devam ediyor.

Hafta boyunca ABD’den gelecek Apple, Microsoft gibi büyük şirketlerin bilanço açıklamaları, Çarşamba günü sonlanacak FOMC toplantısı, bugün yapılacak Brexit B planı oylaması, Çarşamba ve Perşembe günü Çin ve ABD yetkililerinin yapacağı resmi ticaret görüşmeleri, Cuma günü açıklanacak ABD istihdam verileri ile gündemi oldukça yoğun bir haftadayız.

Kaynak ERBAKIR