3. Hafta Bakır Bülteni

Geride bıraktığımız haftada global piyasalar, beklentilerden iyi başlayan ABD bilanço sezonundan ve Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun büyümeyi daha fazla destekleyecek adımlar atacağı açıklamalarından ve ECB Başkanı Draghi’nin ekonomik daralma yaşanmayacağına dair vurgu yapmasından destek buldu.

Aralık ayında, küresel hisse senedi piyasalarındaki sert satış baskısıyla risk iştahı oldukça azalmıştı. ABD-Çin ticaret gerilimlerinde yatışma umutları, FED’in son dönemdeki para politikasını gevşetme yaklaşımı ve İngiltere’nin “Anlaşmasız” Brexit’ten kaçınabileceği konusundaki iyimserlik, yatırımcıların risk iştahının yeniden yükselmesini sağladı.

LME bakır ABD ve Çin’in uzun vadeli ticaret anlaşmazlığı konusunu çözmeye yakın oldukları beklentilerinden destekle Cuma günü $6077 ile 2019 yılının zirvesine yükseldi. Global büyümeye dair pozitif adımlar atılacağı beklentilerinden destekle bakır haftayı %1.65 primle kapattı.

Çin ve ABD endeksleri haftayı güçlü kazançlarla kapattı. Petrol fiyatları OPEC’in üretim kısıntısından destekle yükseldi.

İngiltere parlamentosu ülkenin Brexit sonrası AB ile ilişkilerini düzenleyen tasarıyı 202 lehte oya karşılık 432 aleyhte oyla reddetti. İngiltere Başbakanı May, reddedilen Brexit anlaşmasının ardından hükümet aleyhine yapılan güven oylamasını az farkla da olsa kazandı.

Dolar, FED’den beklenen temkinli tutuma rağmen, yükselen ABD getirileri ve hisse senetlerinin etkisiyle haftalık bazda yükseliş kaydetti.

Piyasalar yeni haftaya 2018 yılında Çin ekonomisinin 29 yılın en düşük büyümesini kaydettiğini gösteren GDP verisi ile başladı.

Çin’de ekonomik büyüme beklentiler doğrultusunda 4. çeyrekte %6.4’e gerileyerek küresel mali krizden bu yana en yavaş artışı yaşadı. Çin ekonomisi 2018 yılı genelinde ise %6.6 ile 1990’dan bu yana gördüğü en yavaş büyüme oranını kaydetti.

ABD ile ticaret konusunda anlaşmazlık yaşayan Çin’de, ekonomik aktivitenin zayıflaması ve işsizlikte artış belirtileri acilen daha fazla teşvik gereğine dikkat çekti.

Martin Luther King günü nedeniyle ABD hisse piyasaları dün kapalıydı. ABD’de henüz çözüme dair bir iyimserliğin görülmediği bütçe krizi devam ediyor, ABD hükümeti kapalı.

Çin’in son 10 yılın en düşük çeyreklik büyüme oranı ve IMF’nin 3 ay aradan sonra global büyüme tahminini yeniden aşağı yönlü revize etmesi global piyasalara satış getirdi. Asya piyasalarına bu sabah Çin endeksleri öncülüğünde satışlar hakim oldu.

LME bakır, zayıf Çin verisi, IMF açıklamaları ve bakır stoklarındaki sert artışın etkisiyle gerileyerek dün günü %1.35 kayıpla $5974 seviyesinden kapattı. Bugün ise $5970 seviyesinde, yatay işlem görmeye devam eden bakır için, $5943-$5901 seviyeleri destek; $5994-$6026 seviyeleri ise direnç olarak izlenebilir. Uzun vadede FED politikaları ve ticaret savaşları önemli olsa da kısa vadede bakır fiyatını pozitif etkileyebilecek faktör, Çin hükümetinin vereceği teşvikler olacak gibi görünüyor.

IMF, global ekonominin 2019 yılında son 3 yılın en düşük seviyesinde, %3.5 büyümesini bekliyor, Ekimde bu beklenti %3.7 seviyesindeydi. Özellikle, Avrupa’da talebin yavaşlaması bu revizyonun sebebi olarak açıklandı, ayrıca gümrük vergileri, finansal koşullardaki sıkılaşma, anlaşmasız Brexit ihtimali ve Çin’de beklenenin üzerinde yavaşlama yaşanması olası riskler olarak sıralandı. IMF, Çin ve ABD büyüme beklentilerinde ise değişikliğe gitmedi.

May dün Parlamento’da Brexit hakkındaki B planını sunarken yaptığı konuşmada ikinci bir referandum veya ertelemenin gündemlerinde olmadığına dikkat çekti. Açıklamaların ardından gün içerisindeki kayıplarını geri alan sterlin, bugün dolar karşısında 1.2910 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Dolar, küresel büyümeye ilişkin kötümserliğin yatırımcıları güvenli varlıklara yöneltmesiyle yaklaşık iki haftanın zirvesinde seyrediyor.

Çin’in Lunar New Year tatili 4-8 Şubat haftasında gerçekleşecek ancak öncesindeki haftada birçok fabrika kapanacak.  30-31 Ocak’ta tekrar masaya oturacak Çin ve ABD’nin ticaret görüşmeleri gündemi meşgul etmeye devam edecek.

Avrupa tarafında, Perşembe günkü ECB toplantısına ek olarak zayıf dış talebe bağlı olarak büyüme verilerinin hayal kırıklığı yarattığı Avrupa’daki öncü PMI verileri izlenecek.

ABD tarafında ise haftalık işsizlik maaş başvuruları, dayanıklı mal siparişleri, öncü markit imalat PMI verisi ve yeni konut satışları izlenecek. Ayrıca devam eden bilanço sezonuna dair açıklamalar takip edilecek.

Kaynak ERBAKIR