2. Hafta Bakır Bülteni

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde, ABD ve Çin’in ticaret görüşmeleri, FOMC tutanakları ve FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları vardı. Geçtiğimiz hafta başında başlayan ABD-Çin ticaret görüşmelerinin olumlu geçen ilk ayağı metal fiyatlarını pozitif etkiledi, bakırın $5900 seviyesi üzerinde tutunmasını sağladı.

FOMC tutanaklarında FED’in güvercin tonunu güçlendirdiğinin görülmesi doları zayıflatırken emtiaları ve hisse senedi piyasalarını pozitif etkiledi. FED’in 18-19 Aralık tarihlerinde yaptığı ve faiz oranlarını %2.25-2.50 hedef aralığına yükselttiği toplantının tutanaklarına göre FED’den birçok politika yapıcı, ilerdeki faiz artışlarında sabırlı olabileceklerini belirtirken, birkaçı faiz artışını desteklemedi. Dolar endeksi, yatırımcıların FED’in bu yıl faiz oranlarını artırmayacağı konusunda giderek daha fazla ikna olmasıyla haftayı %0.53 kayıpla kapattı.

FED Başkanı Powell’ın geçen haftaki konuşmasında, faiz artışları konusunda sabırlı olacaklarını tekrarlaması risk alma iştahını arttırdı. Risk iştahındaki düzelmeyle birlikte Wall Street’te 3 büyük endeks haftalık bazda primli kapanış gerçekleştirdi.

Çin enflasyon artış hızındaki düşüş ise Asya piyasalarındaki kazançları sınırladı. Perşembe günü $6008’e kadar yükselen bakır, Çin enflasyon verisinin ekonomide yavaşlamaya işaret etmesinin etkisiyle, kazançlarının bir kısmını geri vererek haftayı $5958 seviyesinden kapattı.

Global piyasalar yeni haftaya Çin ticaret verisi ile başladı. Dolar bazında 2% artması beklenen ihracat %4.4 gerilerken %4.5 artması beklenen ithalat %7.6 geriledi. Çin’den gelen dış ticaret verileri küresel talebe ilişkin endişeleri artırarak metal fiyatlarında geri çekilmeye neden oldu. Ancak Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ilk çeyrekte ekonomik olarak “iyi bir başlangıç” yapmayı hedefleyeceğini söyleyerek büyümeyi daha fazla destekleyecek adımlar sinyalini vermesiyle dün primli kapanan Çin piyasaları bugün de kazançlarını korudu.

Zayıf Çin ticaret verilerinin ardından, talebe dair endişelerle Pazartesi gününü %0.76 kayıpla kapatan LME bakır, Çin’den destekleyici adımlar geleceği beklentisi ile bugün %0.58 primle $5958 seviyesinden işlem görüyor.

Bu hafta ile birlikte 2018 yılı son çeyrek bilançoları açıklanıyor, 3. çeyrekte hisse başına kar artışı %24 olurken, bu çeyrek için bu büyüme %14 civarında bekleniyor. Bu kötümser tablonun etkisiyle ABD’de 3 büyük endeks pazartesi günü %0.36-%0.94 kayıplarla kapandı.. Dün ise Çin’in ekonomisini destekleme adımları ve Kansas City FED başkanının faiz artırımlarında sabırlı olunması çağrısı ABD hisse piyasalarını destekledi. 3 büyük ABD endeksi dün %0.65-%1.71 primlerle kapandı.

İngiltere parlamentosu dün ülkenin Brexit sonrası AB ile ilişkilerini düzenleyen tasarıyı 202 lehte oya karşılık 432 aleyhte oyla reddetti. Piyasada şimdi TSİ 22:00’de yapılacak olan güven oylaması bekleniyor. Sterlin dün akşamki oylama öncesinde dolar karşısında% 1’den fazla değer yitirdikten sonra kayıplarını telafi etti. Dün 1.2668 ile 1.2915 dolar arasında gidip gelen sterlin bugün 1.2860 seviyesinde yatay seyrediyor.

ABD ekonomisinin ivme kaybettiğine dair endişelerin yanı sıra Çin ithalat ve ihracatındaki beklenmeyen daralma sert küresel yavaşlama endişelerini artırdı. Bu durumun bu yıl FED’in para politikasını daha fazla sıkılaştırmasına engel olacağı beklentisi doları baskılamaya devam ediyor. ABD’de faiz oranı vadeli işlem piyasaları 2019 için daha fazla artırım fiyatlamıyor. Dolar endeksi bu beklentiler ışığında hafta başında değer kaybetse de dün sterlin ve euroda izlenen kayıpların etkisiyle toparlandı. Euro dün dolar karşısında %0.52 geriledikten sonra bugün 1.1405 seviyesinden yatay işlem görüyor.

Petrol fiyatları OPEC’in üretim kısıntısından destek bulsa da küresel ekonominin yavaşladığına yönelik işaretler fiyatların yükselmesini önlüyor.

Bilanço sezonunun yanı sıra makro veri tarafında ABD’de açıklanacak perakende satışlar, konut verileri, sanayi üretimi ve Mich. Tüketici güven endeksi ve FED Beige Book takip edilecek.

Kaynak: ERBAKIR