1. Hafta Bakır Bülteni

Çin-ABD ticaret savaşının global büyümeyi zayıflatacağı endişeleri 2018’de riske duyarlı varlıkları aşağı çekerek, volatilite artışına neden oldu. LME bakır 2018 yılını %18.47 kayıpla $5912 seviyesinden kapattı. Euro dolar karşısında %4.39 değer kaybıyla yılı kapatırken dolar endeksi Fed’in faiz artırımlarının desteği ile %4.4 primle kapandı. Ticaret savaşları nedeniyle S&P 500 endeksi %6.24 kayıpla kapanırken, Çin ekonomisindeki daralmanın da etkisiyle Şanghay bileşik endeksi yılı %24.59 kayıpla kapattı.

Riskli varlıklar, artan küresel büyüme riskleriyle 2019 yılına da zayıf bir başlangıç yaptı. Ancak PBOC’den ekonomiyi destekleyecek adımlar geleceği beklentisi ve FED Başkanı Powell’ın açıklamaları hafta sonuna doğru piyasalara yeniden alım getirdi.

Apple, 2007’den bu yana ilk kez, son çeyrek dönemdeki gelirlere ilişkin uyarıda bulundu. ABD’de ISM imalat endeksi Aralık ayında 54.1 değerini alarak 57.9 olan beklentinin altında kaldı, küresel yavaşlamaya ilişkin endişeleri artırdı. Çin’in Aralık ayı Caixin imalat PMI verisi 49.7 ile daralma bölgesinde açıklanarak Mayıs 2017’den bu yana en düşük değerini aldı.

Şirketlerin artan zorluklarla karşı karşıya kalması nedeniyle, Çin’in ekonomik büyümesinin dördüncü çeyrekte %6.5’in altına düşebileceğine dair haberler metallere satış getirdi. LME bakır Perşembe günü $5725 ile Haziran 2017’den bu yana en düşük seviyeyi test etti.

Çin Başbakanı Li’nin ekonomiyi destekleyici adımlar atılacağını belirtmesinin ardından haftanın son işlem gününde Çin endeksleri toparlanarak yükseliş kaydetti.

PBOC, Cuma günü zorunlu karşılıkları 100 baz puan düşürdü.

Cuma günü ABD’de açıklanan pozitif Aralık ayı istihdam veri seti risk iştahını destekledi. ABD’de tarım dışı istihdam 312K kişi ile 180Kbeklentisinin üzerinde gerçekleşti, işsizlik oranı %3,90’a yükselirken ortalama saatlik kazançlar %0.40 ile %0.30 tahmininin üzerinde artış kaydetti.

Fed Başkanı Jerome Powell, Cuma günü yaptığı açıklamada güçlü istihdam verisine rağmen yatırımcılar genelinde ekonomideki ivme kaybı kaynaklı endişeleri hafifletmeye çalışarak merkez bankasının bu yıl para politikası kararlarını alırken sabırlı ve esnek olacağını ifade etti. 3 büyük ABD endeksi Cuma gününü %3.3-%4.3 primlerle kapattı.

LME bakır artan risk iştahı ile birlikte Cuma gününü %2.8 primle kapatsa da haftalık bazda %0.9 değer kaybetti.

ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasına varabilecekleri ve Fed’in ekonomik büyümenin daha da yavaşlaması halinde para politikasını sıkılaştırmayı durdurabileceği beklentisi yeni haftada piyasalara hakim oldu.

Atlanta Fed Başkanı Bostic, Fed’in faiz oranlarını 2019’da yalnızca bir kez yükseltmesi gerekebileceğini söyleyerek olumlu havayı artırdı. Dolar endeksi, yatırımcıların Fed’in bu yıl faiz oranlarını artırmayacağı konusunda giderek daha fazla ikna olmasıyla dün %0.53 değer kaybetti.

ABD’de 3 büyük endeks Cuma günü izlenen sert yükselişlerin ardından dün de teknoloji hisselerindeki toparlanmanın desteği ile günü %0.42 – %1.22 primlerle kapattı.

ABD Ticaret Bakanı ve Çin Dışişleri Bakanlığı anlaşma sağlanabileceğine dair dün açıklamalarda bulundu. Ancak pek çok analist iki tarafın Mart’tan önce tüm sorunlu konularda kapsamlı bir anlaşmaya varabileceğinden şüphe ediyor.

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü $5725 ile Haziran 2017’den bu yana en düşük seviyeye gerileyen LME bakır piyasadaki havanın tersine dönmesiyle sert bir yükseliş kaydetmişti. Bugün ise $5940 seviyesine kadar yükselen bakır, Çin-ABD görüşmeleri nedeniyle beklemede kalarak $50lık dar bantta $5900 seviyesinin hemen üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Bu hafta Perşembe günü konuşma yapacak Powell’ın dışında en az sekiz Fed yetkilisinin konuşması bekleniyor.

Makro veri tarafında Çin’de açıklanacak enflasyon verilerinin yanı sıra ABD’de açıklanacak fabrika siparişleri ve enflasyon verileri takip edilecek.

Kaynak: ERBAKIR