10. Hafta Bakır Bülteni

Dolar endeksi Perşembe günü 97.710 ile 17 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Euro ise 1.1174 ile Haziran 2017’den bu yana gördüğü en düşük seviyelerde işlem gördü.

Çin hükümeti 2019 yılı büyüme hedefini %6.5’ten %6-6.5 bandına düşürdü.
Vergi ve sosyal güvenlik ücretlerinde indirim, altyapı yatırımlarındaki artış ve küçük şirketlere kredi verme konusunda teşvikler sundu. Çin’in Şubat ayında ihracatı bir önceki yıla göre %20.7 geriledi (beklenti %4.8 gerileme).Çin’de altyapı harcamalarının artacağı beklentisiyle hafta başında $6498.5’e kadar yükselen bakır, artan riskten kaçış eğilimi ve güçlü doların baskısıyla hatayı %.72 kayıpla kapattı. Çin vergi indirimi haberinin etkisiyle cash-3 aylık bakır fiyatı arasındaki backwardation geçtiğimiz hafta $70’a yükseldi. LME bakır stokları 2008 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Çin’in Şubat ayı bakır ithalatı 311.000 ton ile 11 ayın en düşük seviyesine geriledi.
Hafta başında – ticaret savaşını bitirecek bir anlaşmaya ulaşmasına “ramak kaldı” diyen ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, sonrasında “İşler iyi bir konumda, ancak doğru yerde olması gerekiyor” dedi. ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin detayların hala netleşmemiş olması ve piyasaları şaşırtan istihdam verisi Wall Street’e satış getirdi. Wall Street haftalık bazda 2018 sonundan bu yana en sert düşüşü kaybetti.

ABD ekonomisi Şubat ayında 20K ile beklentilerin (180K) çok altında ve Eylül 2017’den bu yana en zayıf istihdam artışını kaydetti. İstihdam verisi öncesinde ABD’de açıklanan ISM hizmet, yeni siparişler ve yeni konut satışları verileri ise beklentileri aşarak ABD ekonomisinde canlı talebe işaret etmişti.

Sürpriz ABD istihdam verileri küresel ekonominin gücü konusunda şüphelere yol açsa da Asya borsaları yeni haftaya ekonomi için daha fazla politika desteği umuduyla primli başladı. Avrupa Komisyonu’nun bugün parlamentoda yapılacak oylama öncesinde Brexit anlaşmasında değişiklikler yapılmasını kabul etmesinin ardından yükselişini bugün de sürdürdü.

İngiltere Başbakanı Theresa May ve Avrupa Komisyonu başkanı Jean-Claude Juncker Juncker arasındaki görüşmelerden önce yükselen sterlin, değişikliklerin parlamentoda bugün yapılacak oylamada May’in Brexit anlaşmasını reddedecekleri tehdidinde bulunan İngiliz milletvekillerini ikna etmek için yeterli olacağı umuduyla erken saatlerde kazanımlarını arttırdı. Dün günü%1 primle kapatan sterlin, İngiltere hükümetinin üst düzey avukatının, AB Komisyonu’nun Pazartesi günü yaptığı son tavize rağmen, AB ile bir gümrük birliği içinde süresiz bir şekilde sıkışma riskinin değişmediğini söylemesinin ardından %0.5lik primini geri vererek %0.5 kayıpla işlem görmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta görülen satışların ardından 3 büyük ABD endeksi yeni haftaya %0.79-%2.02 primlerle başladı.
Dolar endeksinde %0.2 lik kayıp izlenirken, artan risk iştahı ile birlikte LME bakır yükselerek %1,25 primle $6500 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında ABD’de perakende satışlar, enflasyon, sanayi üretimi ve Mic.tüketici güven endeksi Çin’de ise endüstriyel üretim, perakende satışlar ve kentsel yatırımlar verileri izlenecek.

 

Kaynak ERBAKIR